Pacat care duce la moarte

Daca ai o nelamurire, intreaba si ti se va raspunde!

Moderator: marcusdumitru

Re: Pacat care duce la moarte

Postby Mani » Mon Dec 21, 2009 1:38 pm

Radu wrote:Cuvantul grecesc: αίρέσεις . Se citeste "heresis".
Si o comparare a versetului 1 Cor. 11:19 (puteti sa luati voi restul) in diverse multe traduceri, cu traducerea la sfarsit a fiecarui cuvant in parte:
http://scripturetext.com/1_corinthians/11-19.htm
Am trecut "link-ul la favorite".
"Erezia" este ... erezie, nicidecum "partida", "schisma", "fractiune". Deci sunt corecte acele traduceri care au pastrat termenul grec.
Ma intereseaza raspunsul la intrebarea din mesajul meu precedent.
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Radu » Mon Dec 21, 2009 10:29 pm

discutia despre erezie n-are ce cauta la acest fir de discutii... Daca vrei, poti deschide in alta parte (Doctrina? Apologetica?) un fir de discutii.
Radu Dumitru
Radu
utilizator activ
utilizator activ

Postby Mani » Tue Dec 22, 2009 7:51 pm

Radu wrote:discutia despre erezie n-are ce cauta la acest fir de discutii... Daca vrei, poti deschide in alta parte (Doctrina? Apologetica?) un fir de discutii.
Precum zice ap. Pavel, erezia face parte din pacatele de moarte. Dar ideia ta e buna, deschid topic nou: viewtopic.php?f=12&t=684
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Sergiu » Tue Dec 22, 2009 8:22 pm

Draga Mani, ABSOLUT TOATE pacatele duc la moarte, si nici unul nu duce la viata, sti doar versetul Romani 6:23 (Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru.) dar la acest topic vorbim despre pacatele care au printre alte consecinte si o inevitabila moarte fizica: crima, imoralitatea si inchinarea la idoli. TOTI care au cunoscut (experimentat) vre-unul din aceste tipuri de pacate vor experimenta absolut sigur si moartea fizica...

Acesta este subiectul acestui fir de discutii: dezbaterea acestei probleme: ca unii sustin ideea pe care am spus-o iar altii nu o sustin... Atata tot...
Sergiu
utilizator activ
utilizator activ

Postby Filadelfia » Mon Jan 04, 2010 1:14 pm

"De aceea lucrul acesta Domnul N-A VRUT SA-L IERTE" (2 Regi 24:4)
..."din pricina tuturor celor ce facuse M. ca sa-L MANIE"
In alte trad: /tuturor provocarilor cu care Il provocase/ pt. toate jignirile cu care Il maniase/ pt. toate intaratarile cu care L- intaratat.
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Re:

Postby jopret » Sat Oct 23, 2010 11:48 am

Sergiu wrote:Aveti dreptate frate Corneliu.

As mai spune ca exista 3 categori mari de pacate pe care daca cineva le comite (indiferent de timp) are mari sanse sa cunoasca moartea fizica: crima (omuciderea), imoralitatea (dezonorarea trupului fizic), idolatria, conform Fapte 15:1-29.

Aceste pacate chiar daca sunt iertate de Domnul lasa "urme" care nu "se spala" decat prin moarte fizica. Dar acestea nu implica insa ca respectiva persoana sa nu aiba o viata cat mai lunga si deci sa stranga cat mai mult pentru cer in viata pe care o mai traiesc pana la moarte.

Ești ”tare”, de unde ai scos teologia aceasta? Deci Isus nu a putut șterge bine aceste păcate? Ce jertfă imperfectă a adus El.Ce blasfemie să spui așa ceva despre Christos!
Josh
Adevărat vă spun că unii din cei ce stau aici nu vor gusta moartea până nu vor vedea pe Fiul omului venind în Împărăţia Sa.”
jopret
utilizator activ
utilizator activ

Postby Filadelfia » Sat Oct 23, 2010 7:58 pm

Josh, ultimele postări din vremea când te declarai cârcotaş, nu le-am mai citit. Acum am vrut să văd dacă ţi-ai schimbat renumele, dar văd că din nou nu voi mai citi ce vei scrie.
Puteai să întrebi simplu pe ce îşi bazează afirmaţiile.
Dacă într-o încăierare un om, care îşi ucide adversarul, capătă o rană şi apoi se pocăieşte, îi dispare rana? Sunt răni sufleteşti care te urmăresc, îţi pare rău că ai putut să-l superi pe Dumnezeu, deşi, în acelaşi timp, ai bucuria mântuirii.
Un om, băiat sau fată, care se căsătoreşte, dar, care înainte a avut cel puţin o relaţie cu alt partener, se va simţii la fel ca în situaţia în care ar fi fost pur, deşi are bucuria iertării?
Explicaţiile nu le-am scris pt. tine, ci pt. cei care vor citi ce-ai scris tu.
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Previous

Return to Intrebari din Biblie