O intrebare despre membri

Daca subiectul tau nu se incadreaza la celelalte categorii, posteaza aici!

Moderator: florin

Postby Corneliu » Sat Dec 16, 2006 4:25 am

Pe pagina “Membrii”, pe coloana “Mesaje”, in dreptul multor utilizatori apare semnul acela ‘curios’: “0”
De fapt ce-nseamna?! E zero grade?, e ‘nimic’?, e de/din 'rezerva'...?
Cat va ramanea asa?
Cineva-mi spunea candva: “’Plugul’ nefolosit rugineste”. Este semnul acela suficient de ‘ferit’?!
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Numarul de mesaje

Postby florin » Mon Dec 18, 2006 7:07 pm

Este numarul de posturi ale acelui membru :) [Stiu ca stiti asta, dar cei care au 0 pe acolo poate nu stiu]
Si, intr-adevar, multi au 0, cred ca mai mult de jumatate, nu stiu cum putem sa motivam pe acei membri destul de inactivi sa participe la discutii. Daca aveti idei cum sa ii implicam pe ceilalti, poate discutii mai incitante, mai deschise...
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Radu » Mon Dec 18, 2006 9:38 pm

poate nu niste discutii asa de grele...
Radu Dumitru
Radu
utilizator activ
utilizator activ

Postby Dani Ionescu » Wed Dec 27, 2006 2:52 pm

Multi care s-au inscris nu au acces decat de la serviciu si acesta poate fi un motiv. Altii pur si simplu considera discutile ca fiind grele (cum zicea Radu) si le este frica sa intervina. Adevarul e ca multe dintre ele necesita concentrare si noi cum suntem perfectionisti...ne e frica sa nu gresim... Si un alt motiv...uneori "tonul" exprimat prin scris nu imbie la discutii asa cum ar trebui... Ma gandeam ca poate totul vine de la sine...daca va veni, iar daca nu, cred ca este o bucurie ca unii membrii, desi stau in umbra, macar citesc...ca sunt convins ca sunt unii care nici nu citesc...
--
Resting in Him,
Dani Ionescu

"God can do without the bended knee, but not without the broken heart"
Dani Ionescu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Re: Cine citeşte, le găseşte... (explicaţiile)

Postby Corneliu » Mon Jun 25, 2007 11:52 pm

Nu cred că-i corect a afirma că “discuţiile sunt grele”! Noi le complicăm, pentru că şchiopătăm…!

Ce înţelegem de la Isaia 35:8 privind pe cei ce trec pe “Calea cea Sfântă”: “cei ce vor merge pe ea, chiar şi cei fără minte, nu vor putea să se rătăcească.”?!

Cine studiază Cuvântul, n-are cum să se rătăcească, fiindcă Biblia cuprinde în ea şi explicaţiile necesare. Cine citeşte, le găseşte, şi dacă ŞI DĂ, NU NUMAI PRIMEŞTE, le împărtăşeşte.
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Re: O intrebare despre membri

Postby Mani » Sun Jul 01, 2007 11:43 pm

Corneliu: "Cine studiază Cuvântul, n-are cum să se rătăcească, fiindcă Biblia cuprinde în ea şi explicaţiile necesare. Cine citeşte, le găseşte, ..."

Bine-ar fi! Din nefericire, din cei ce studiaza Cuvântul s-au format zeci de mii de denominatii, cu învataturi diferite, unele de-a dreptul eretice. De ex. Martorii lui Iehova.
BER studiaza Cuvântul, baptistii de asemenea, penticostalii si ei. Se pare ca explicatiile necesare nu sunt suficiente, ca sa se ajunga la un consens.
Necazul e ca ca pe lânga Biblie avem si propriile interpretari ale ei, care interpretari variaza de la denominatie la denominatie, ba chiar si de la individ la individ în cadrul aceleasi denominatii.

Manuela
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Corneliu » Mon Jul 02, 2007 3:30 am

"Necazul" e altul, Manuela…!

La textul dinainte am menţionat şi lucrul acesta: “…cei fără minte, nu vor putea să se rătăcească.” (Isaia 35:8) Toţi aceşti “fără minte” au o singură învăţătură: Cuvântul. Ei iau Biblia aşa cum este, pentru că ei n-au nici ‘capacitatea’ de-a interpreta, şi nici tupeul.

Dumneata te referi însă la “înţelepţii veacului acestuia” care pretind c-au înţeles Cuvântul mai bine decât cei ‘chemaţi să-L înţeleagă’. Ei ştiu, mai bine decât Dumnezeu, cum ar fi trebuit a fi redactată Biblia. Ce n-au aflat mulţi încă, este că orice interpretare costă…

"Spune-mi cu cine te-ntovărăşeşti, şi-ţi voi spune cine eşti!"
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Mani » Mon Jul 02, 2007 3:45 am

Corneliu: "Dumneata te referi însă la “înţelepţii veacului acestuia”

Precum profetul, ma refer la toti, "CHIAR şi cei fără minte, nu vor putea să se rătăcească." La cei cu minte SI la cei fara de minte. In ce categorie intra BER, în ce categorie intra restul de zeci de mii de denominatii np? Si nu e vorba de o noua redactare a Bibliei, ci de INTERPRETAREA ei. Fiecare afirma ca studiaza Biblia si ca face interpretarea corecta. Care este punctul fix de referinta?

Manuela
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Re: Creştinul duhovnicesc nu interpretează Biblia

Postby Corneliu » Mon Jul 02, 2007 12:12 pm

Dragă Manuela,

Fiindcă persişti cu-ntrebări de-ncepător, mă văd nevoit să fiu mai explicit.
Cine cunoaşte Biblia, ştie că anumite aspecte de organizare şi desfăşurare sunt lăsate la latitudinea noastră pentru decizie şi manifestare. Acestea ţin de încredinţările şi/sau preferinţele credincioşilor. Ca urmare, apar o serie de denominaţiuni, sau chiar diferenţieri în cadrul aceleiaşi comunităţi. Ar fi ANORMAL să nu existe astfel de deosebiri!
Pe de altă parte, majoritatea bisericilor au fost înfiinţate de grupuri de creştini fireşti, aceasta ducând la mărirea şi mai mult a numărului denominaţiunilor. De altfel, cam în tote bisericile de astăzi predomină creştinii fireşti…

Problema ia însă întorsături neaşteptate când persoane sau biserici întregi chiar, încep să adauge sau să scoată câte ceva la Cuvântul lui Dumnezeu. Fiecare, implicat în astfel de alterări a Bibliei, va da socoteală pentru aceasta. De aceea atrăgeam atenţia că, pentru ‘tupeul’ lor, vor plăti. Cuvântul avertizează clar despre acest lucru, de exemplu la Apoc. 22:18-19.
În cazul bisericii ortodoxe , pe care dumneata o ridici în slăvi, una din marile adăugiri la Cuvântul lui Dumnezeu îl constituie Sfânta Tradiţie. Să nu crezi că întâmplător, in ultimele două decenii, o serie de preoţi ortodoxi din România, care au studiat Cuvântul cu seriozitate şi sinceritate, au trecut la neo-protestanţi; numai într-un an am numărat vreo 30.

În multe tipuri de biserici, se află şi creştini duhovniceşti. De regulă, aceştia n-au deniminaţiunile lor separate, şi nu-s nici în frunte. Aceştia ‘umblă’ călăuziţi de Duhul Sfânt, Duh care cunoaşte Cuvântul şi Adevărul. Duhul Sfânt nu poate răstălmăci Cuvântul. Astfel de credincioşi care ascultă (‘aud’ şi împlinesc) vocea Duhului lui Dumnezeu, nu se vor 'rătăci' niciodată. Aceştia stau smeriţi în ‘colţul’ lor şi nu fac ‘tărăboi’!
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Mani » Sat Jul 07, 2007 11:44 pm

Corneliu: "Cine cunoaşte Biblia, ştie că anumite aspecte de organizare şi desfăşurare sunt lăsate la latitudinea noastră pentru decizie şi manifestare."
Nu zice nimeni altceva.

C: "Problema ia însă întorsături neaşteptate când persoane sau biserici întregi chiar, încep să adauge sau să scoată câte ceva la Cuvântul lui Dumnezeu"
Zecile de mii de denominatii protestante si neo-protestante (np) au aparut nu din cauza unor "aspecte de organizare si desfasurare", si nici din cauza adaugirii sau scoaterii unor texte din Scripturi, ci din cauza INTERPRETARII diferite a Scripturii si, ca rezultat direct, a DOGMELOR DIFERITE pe care le au.
Aceste interpretari atât de diferite provin de la faptul ca fiecare întemeietor de denominatie si-a permis sa interpreteze Scripturile dupa cum îl taia pe el capul, si, ca si cum n-ar fi fost suficient, si fiecare membru din denominatie e liber, la rândul lui, sa interpreteze si el Scriptura, tot dupa capusorul lui.

C: "În cazul bisericii ortodoxe, .... una din marile adăugiri la Cuvântul lui Dumnezeu îl constituie Sfânta Tradiţie"
Mai întâi ca Scriptura NT este scoasa din Sf. Traditie, care a circulat timp de 300 de ani pâna sa se formeze Canonul NT.
In al doilea rând, Biblia BO are tot atâtea versete cât si cea protestanta. Deci nimic adaugat, nimic scos.

C: "În multe tipuri de biserici, se află şi creştini duhovniceşti ... Aceştia ‘umblă’ călăuziţi de Duhul Sfânt, Duh care cunoaşte Cuvântul şi Adevărul. Duhul Sfânt nu poate răstălmăci Cuvântul."

E adevarat ca Duhul nu rastalmaceste Cuvântul, în schimb crestinii tai "duhovnicesti" o fac cu prisosinta. Fiindca vocea Duhullui Sfânt nu spune unui baptist stea nebotezat pâna la 20 de ani, iar tie sa-ti botezi copilul la câteva luni, nici mie sa tin Dumnica, iar unui adventist sa tina Sâmbata. Nu însir miile de "voci" diferite de la denominatie la denominatie, care nu pot fi toate ale Duhului Sfânt.

Manuela
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Radu » Mon Jul 09, 2007 2:52 pm

Ati inceput o discutie care nu-si are locul aici... Cred ca titlul este clar. Si e vorba despre membrii forumului. 8)
Radu Dumitru
Radu
utilizator activ
utilizator activ

Postby Mani » Mon Jul 09, 2007 11:10 pm

Radu, ai si tu dreptate, discutia de mai sus nu-si are locul aici. Ai putea însa face o diferentiere între cel care a început o discutie si cel care a raspuns celui ce-a început-o. Ca sa nu se iste confuzii, nu de alta. Recunosc, nu trebuia sa ma las provocata.

Manuela
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Corneliu » Tue Jul 10, 2007 1:17 pm

La început mi-am inchipuit că unul ca Radu D. sau Dani I. exagerează menţionând că unii “pur si simplu consideră discuţiile ca fiind grele” şi de aceea nu se încumetă să posteze…
M-am grăbit când m-am exprimat că:
“Nu cred că-i corect a afirma că discuţiile sunt grele! Noi le complicăm, pentru că şchiopătăm…!”

“Cine studiază Cuvântul” (adică cine se lasă călăuzit de Duhul lui Dumnezeu, care a inspirat întreaga Biblie şi care o cunoaşte în cel mai mic amănunt), spuneam tot eu, “n-are cum să se rătăcească, fiindcă Biblia cuprinde în ea şi explicaţiile necesare.”

Din cauza superficialităţii însă, se ajunge la tot felul de interpretări eronate ale Cuvântului lui Dumnezeu, aceasta ducând la alterarea înţelesurilor prin adăugiri sau omiteri (v. Apoc. 22:18-19) ‘de fineţe’ sau de-a dreptul ‘grosolane’. Fiecare din noi v-a răspunde pentru astfel de răstălmăciri pe care ne permitem a le face publice, aşa că am ajuns a le da dreptate şi celor care se abţin a publica ceva.

Sunt şi o serie de creştini care postează fără responsabilitate tot ce prind ‘din zbor’, fiindcă ‘sună bine’, ori pare interesant…
De ce se-ntâmplă des aceasta?
Pentru că mulţi naivi cred că numai dacă se publică (dacă se tipăreşte) o nouă Biblie cu adăugirile sau omiterile lor, numai atunci ar avea de tras consecinţele.
Orice interpretare greşită a Bibliei pe care o expunem public, sub orice formă, cu scopul de a fi însuşită de alţii, este echivalentă cu mutilarea directă a Cuvântului lui Dumnezeu.
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Mani » Tue Jul 10, 2007 6:35 pm

Corneliu: "Orice interpretare greşită a Bibliei pe care o expunem public, sub orice formă, cu scopul de a fi însuşită de alţii, este echivalentă cu mutilarea directă a Cuvântului lui Dumnezeu"

Ti-a scapat un porumbel din gura. Intrebarea mea: fac parte din Biserica acei ce mutileaza Cuvântul lui Dumenzeu direct sau indirect, cu voia sau fara voie, cu stiinta sau din nestiinta? Mai fac ei parte din acea Biserica, pe care ap. Pavel o numeste "stâlpul si temelia adevarului" (1 Tim. 3.15)?

Manuela
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Re: "Stânci ascunse..."

Postby Corneliu » Tue Jul 10, 2007 9:40 pm

Unii alterează Cuvântul pentru că acesta le e scopul,
alţii din mândrie, orgoliu, mofturi, ‘încredinţări’ personale,
alţii din ‘exces de zel’,
alţii lucrează “din neştiinţă, în necredinţă”,
alţii nu ştiu de ce duh sunt călăuziţi,
etc.

Unde se găsesc toţi aceştia?! Da unde nu se găsesc…!
Unii sunt “stânci ascunse” chiar la “mesele de dragoste”

In final, multora ‘cu pretenţii’, care vor susţine c-au ‘făcut şi dres’ pentru Domnul, li se va spune răspicat: “Niciodată nu v-am cunoscut”. Aceştia sunt cei care cunosc DESPRE Domnul dar nu-L cunosc PE Domnul.
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Next

Return to Alte discutii si intrebari