Împărţit?

Daca subiectul tau nu se incadreaza la celelalte categorii, posteaza aici!

Moderator: florin

Împărţit?

Postby Filadelfia » Sat Dec 04, 2010 3:30 pm

Un credincios ascultă o cântare creştină sau o predică şi, în acelaşi timp, citeşte, sau e la volan, sau mănâncă, sau îşi aranjează ceva, sau face o treabă oarecare. Cum comentaţi?
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Re: Împărţit?

Postby Radu » Mon Dec 06, 2010 9:49 am

De multe ori, cand sunt singur in masina, ascult predici (in engleza deobicei). Si chiar pot sa fiu atent. Alteori ascult Biblia citita.

Cred ca conteaza cele doua tipuri de actiuni. Daca solicita alti senzori ai organismului, cred ca pot fi facute fara problema impreuna.
Radu Dumitru
Radu
utilizator activ
utilizator activ

Postby florin » Mon Dec 06, 2010 11:11 am

Cred ca una din combinatii e putin probabila, anume cea cu cititul. Nu poti citi ceva, si sa asculti o predica in acelasi timp. Te vei deconecta ori de la una ori de la alta. (Poate unele femei pot reusi, barbatii in general nu pot. E vorba de doua fire paralele de gandire continua.)

In schimb, eu recomand ce face Radu.
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Dani Ionescu » Mon Dec 06, 2010 8:21 pm

A citi o carte si a asculta o predica...nu merge nici pt mine aceasta combinatie. De exemplu, nici cand eram la serviciu nu puteam asculta predici si nici chiar muzica. Imi pierdeam concentrarea daca le faceam pe amandoua. Cred ca nimeni nu poate da randament maxim daca isi imparte atentia...
--
Resting in Him,
Dani Ionescu

"God can do without the bended knee, but not without the broken heart"
Dani Ionescu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Radu » Tue Dec 07, 2010 10:19 am

A citi si a asculta actioneaza amandoua asupra creierului cu aceleasi formule. Si anume se refera la cuvinte. D-aia nu merge.

A asculta muzica instrumentala si a citi: poti avea un fundal sonor placut la ceea ce citesti, fara a fi neaparat atent la muzica.
A asculta o predica si a face ceva strict vizual: a picta, a desena, a face un puzzle etc, ceva ce nu implica aceleasi sectiuni de creier.
A citi/asculta/viziona si a manca merge, dar cica nu e recomandat. Mie mi se pare fara suport aceasta ne-recomandare.
Radu Dumitru
Radu
utilizator activ
utilizator activ

Postby Sergiu » Tue Dec 07, 2010 10:36 am

Radu wrote:A citi/asculta/viziona si a manca merge, dar cica nu e recomandat. Mie mi se pare fara suport aceasta ne-recomandare.

Exista riscuri insemnate sa te ineci cu mancarea. Experimentat de mine... :(
Daca cumva ceea ce auzi te determina sa razi in timp ce ai gura plina te poti astepta la... o explozie :( :( :(
Sergiu
utilizator activ
utilizator activ

Return to Alte discutii si intrebari