din învăţătura tibetană

Daca subiectul tau nu se incadreaza la celelalte categorii, posteaza aici!

Moderator: florin

din învăţătura tibetană

Postby Ion Untaru » Mon Feb 01, 2010 5:43 pm

Dacă poţi să rezolvi o problemă, nu trebuie să-ţi faci griji. Iar dacă nu poţi să o rezolvi, grijile nu te ajută cu nimic.
Ion Untaru
utilizator
utilizator

Re: din învăţătura tibetană

Postby florin » Tue Feb 02, 2010 9:30 am

:D
M-am gandit si eu la treaba asta! Foarte bun(desi, cand ai o problema te framanti sa-i gasesti cea mai buna solutie :mrgreen: ). Se pare ca nu trebuie sa fii tibetan sa-ti treaca asta prin cap.
Oricum, de unde ar veni, tot e bine de tinut cont de dansa.
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Filadelfia » Wed Feb 03, 2010 9:07 pm

Cuvântul lui Dumnezeu e infinit mai folositor. Domnul Isus ne spune să nu ni se tulbure inima, fiindcă El e de partea noastră; iar Pavel spune să aruncăm toate îngrijorările noastre înaintea lui Dumnezeu şi El ne va da pacea care întrece orice pricepere.
Şi totuşi cugetarea tibetană a avut un prim impact asupra mea. M-am întrebat care să fie cauza. Tibetanul mă pune în prim plan pe mine, adică firescul din mine, care doreşte să aibă cuvântul decisiv în rezolvarea problemei...Şi cum întâi vine ce-i firesc...
Dar ce bine e când ştii că problema este în mâna Aceluia ccare este dragoste!
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Postby florin » Thu Feb 04, 2010 9:27 am

Asa, este! Multumim, Filadelfia.
E adevarat ca Domnul Isus foloseste aceasta logica pentru a arata lipsa utilitatii ingrijorarii, cand spune: "Şi apoi, cine dintre voi, chiar îngrijorîndu-se, poate să adauge măcar un cot la înălţimea lui?" (Mat 6:27).
Insa, atunci cand ai o problema nerezolvabila, chiar daca stii ca e inutil sa te ingrijorezi, o angoasa tot te apuca. Si nu stiu o alta solutie mai buna decat sa aruncam totul asupra Lui, asa cum ne recomanda Cuvantul.
Si atunci cand avem o problema usor de rezolvat, chiar daca nu ne ingrijoram, oare nu ne recomanda Iacov sa incredintam tot Domnului? Trebuie sa ne recunoastem limitarile si dependenta de El in toate lucrurile. Asadar, "cu ajutorul Lui, voi rezolva aceasta problema".
Zicerea de mai sus este adevarata, insa este doar varful icebergului. Intregul este mai complex si mai profund.
In plus, asa cum observa Filadelfia, daca e doar ea, atunci e doar centrare pe sine, imi menajez eul sa nu cumva sa se consume prea tare, e o abordare fireasca, si independenta de Dumnezeu care o insoteste e pacatoasa(ganditi pacatul cu definitia aceea de "ratare a ţintei").
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Return to Alte discutii si intrebari