Vorbe de duh, snoave cu talc

Daca subiectul tau nu se incadreaza la celelalte categorii, posteaza aici!

Moderator: florin

Re: Vorbe de duh, snoave cu talc

Postby Sergiu » Tue Mar 03, 2009 4:00 pm

Este destul de adevarat ca in orice lucru exista si o anumita doza de frumusete... Dar depinde de ochiul care priveste... Ochiul unei persoane rele va vedea uratul - frumos, binele - rau si ochiul unei persoane bune va vedea frumosul - frumos, binele - bine.

Ochiul unei persoane perfecte (Dumnezeu) nu va vedea raul ci doar binele...

In jurul nostru sunt foarte multe lucruri... desi unele nu ne plac au totusi o anumita frumusete a lor care in anumite cazuri poate fi observata... De exemplu din rana unei scoici iese o perla si exemplele pot continua..
Sergiu
utilizator activ
utilizator activ

Postby daniel » Tue Mar 03, 2009 4:14 pm

Sergiu wrote:Este destul de adevarat ca in orice lucru exista si o anumita doza de frumusete...

Totusi, sa nu exageram.

De exemplu, incearca sa-mi indici "doza de frumusete" a fiecaruia din exemplele oferite in postarea anterioara ... :shock:
daniel
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Corneliu » Tue Mar 03, 2009 4:47 pm

Unii văd în ‘culorile toamnei’ cele mai ‘măiastre’ game cromatice, pe când un pesimist se uită la ele ca la ‘culorile morţii’.
Şi privind o rană, un pictor se poate inspira şi crea o paletă de culori ‘viscerale’, pastelate, de „stă mâţa-n peţiol”... Pune rana la microscop..., şi te vei minuna de ce ‘structură’ vei vedea, ş.a.m.d.!

Corneliu
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Sergiu » Tue Mar 03, 2009 5:23 pm

Este imporant sa facem putin deosebirea intre placut si frumos. Cred ca exista aceasta deosebire. De asemenea trebuie pentru a vedea daca ceva este frumos sa avem un etalon cu care comparam. (Trebuie sa recunosc ca acest etalon este subinteles fiind unul intern).
Si sa mai tinem cont si pentru cine este acel lucru frumos... (aceata tine tot de acel "etalon de frumusete" din interiorul omului care poate fi una din acele urme din Dumnezeu in om... sau o urma a celui Rau din acel om...).

Exemplele pe care le-ai dat Frate Daniel sunt dupa parerea mea lucruri neplacute dar care au totusi o frumusete a lor care nu poate fi vazuta decat in acele circumstante... Oricum mie unul nu imi este greu sa scot in evidenta lucruri frumoase din aceste lucruri neplacute...

De exemplu o boala cum ar fi de exemplu cancerul are si ea partile ei frumoase, recunosc ca nu este un lucru placut pentru cine o are totusi la nivel microscopic celule canceroase au alte proprietati decat ele normale mai exact nu imbatranesc... si pe baza acestei proprietati se pot construi culturi de celule care se inmultesc perpetuu si daca acele celule sunt si producatoare de unele substante reusim sa realizam o adevarata "uzina" de producere a acelor substante (de exemplu prin aceasta tehnologie se produc anticorpii monoclonali si alte ...).

Sau de exemplu Sida este produsa de un virus foarte interesant... care chiar el insusi este o capodopera din punct de vedere al constructiei: un invelis proteic, cateva molecule de reverstranscriptaza (o enzima ea insasi interesanta) si o molecula de ARN. Ca sa nu vorbim de mecanismul complicat prin care acest virus se lupta cu organismul...
Cam ata despre boli desi luate fiecare la bani marunti se pot vedea lucruri uimitoare care nu se mai intalnesc in nici-o alta parte.

La un act de vandalism se pot gasi si lucruri frumoase: si distrugerea are partea ei de frumos. Uneori este o adevarata arta... Cu cat un lucru este mai dificil de distrus cu atat este necesara o inteligenta mai mare pentru a o realiza...
Am ramas uimit de exemplu cat de frumoasa, in sensul propriu, poate fi o explozie atomica: forma de ciuperca pe care o ia (care nu este la intamplare ci datorita temperaturii foarte mari a plasmei din care este compusa), stralucirea foarte mare a exploziei (de exemplu la Hirosima atat de puternica a fost ca umbrele au ramas intiparite pe pereti, pe asfalt), puterea deosebita pe care o genereaza, culoarea culoarea si forma exploziei care este diferita de a bomba la bomba... si multe alte amanute care in adevar sunt frumoase si nu se pot vedea in nici-o alta parte...

Desi avortul este un pacat si nu sunt deloc deacord cu el, fiind o crima, totusi fara el nu s-ar fi putut descoperi stadiile de dezvoltare ale unui fetus uman (asta inainte de descoperirea ecografului). Desi subiectul recunosc este cam macabru...

Despre partea cu un gandac in farfuria cu ciorba situatia este mai mult ridicola decat urata... Desi nu as manca decat in cazuri exceptionale o asemenea ciorba totusi situatia nu cred ca are ceva deosebit in ea insasi nici frumos, nici urat...

Un aparat de zbor prabusit... pe moment nu vad ceva frumos desi cred ca se incadreaza in mare la "un act de vandalism".

De fapt "frumusetea este in ochii celui ce priveste" si de regula ne atrag lucrurile care ies in evidenta prin ceva. Asa sunt mult mai interesante eclipsele de soare decat faptul ca soarele lumineaza in fiecare zi... si aceasta pt ca in acele momente vedem o parte mai putin vazuta a soarelui: ca este suficient de departe (de ~400 de ori decat distanta Pamant-Luna) incat sa fie acoperit total de un obiect de ~400 de ori mai mic... este adevarat ca doar pentru cateva minute...

Acum trebuie sa fie destul de clar ca totusi latura morala a acestor lucruri este complet separata de calitatea de a fi sau nu frumoase... De exemplu cine comite un avort este un criminal indiferent ca noi vedem latura frumoasa a lucrurilor... De asemenea si cu alte lucruri. Vinovatia nu este scuzata prin observarea partii frumoase a lucrurilor. Desi daca ne aducem aminte de Iosif vedem cum el vazand in spatele tradarii fratilor sai mana lui Dumnezeu si fericirea la care la ajutat Dumnezeu sa ajunga prin aceasta fapta rea a fratilor sai, i-a fost mult mai usor sa ii ierte...
Sergiu
utilizator activ
utilizator activ

Postby daniel » Tue Mar 03, 2009 11:09 pm

Dupa ultimele postari inteleg ca si unele meserii mai "deosebite" au de ce sa fie ravnite:

gunoierul - studiaza frumusetea si caracteristicile mirosului functie de anotimp si tipul deseului;

luptatorul kamikaze
    - vede odata si bine, live si pe propria piele frumusetea descompunerii bombelor cu care ii este (frumos) impodobita centura

infirmierul de la morga - vede si ingrijeste zi de zi frumoasele trupuri disecate in operatii sau stalcite in accidente ce asteapta sa fie arse sau ingropate

Intrebare: Ce au toate cele trei meserii/lucruri in comun?
Raspuns: FRUMOSUL! (desigur, pentru cine-l vede, vorba lui Confucius) :shock:

Il citez inca o data pe "marele" Confucius

"Fiecare lucru are frumuseţea lui, dar nu oricine o vede"

si va marturisesc ca fac un pas inapoi, recunoscand (si fericindu-ma) ca nu pot sa vad frumusete chiar in orice lucru.
daniel
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Corneliu » Wed Mar 04, 2009 6:25 am

. :o
A fi inteligent presupune a folosi
si inteligenţa altora.
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Corneliu » Fri Mar 06, 2009 10:24 am

.
Nu strigaţi după ajutor noaptea! Aţi putea trezi vecinii.

(Stanislaw Jerzy)
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Corneliu » Sun Mar 08, 2009 10:58 pm

Femeia – ce cuvânt măreţ! În ea se află puritatea fecioarei, abnegaţia prieteniei, vitejia mamei!
(Nicolai Nekrasov)

Femeia nu numai că e capabilă să înţeleagă ce este sacrificiul, dae ea ştie să se sacrifice.
(Ivan Turgheniev)

Femeia a fost făcută din bărbat; nu din capul său pentru a nu-l domina, nici din picioare, pentru a nu fi sclava sa, ci din lateralul său pentru a-i fi egală, de sub braţul său pentru a fi protejată şi de lângă inima sa pentru a fi iubită.

O femeie credincioasă comandă soţului său scultându-l.
(Publius Syrus)

Cine poate ascunde de femeie averea sa sau un secret?
(Somadeva)

Femeia poate să ţină un singur secret: vârsta ei.
(Voltaire)

Cei care vorbesc mereu de bine femeile nu le cunosc destul, iar cei care le vorbesc mereu de rău nu le cunosc deloc".
(Pigault Lebrun)
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Glume bune?

Postby Corneliu » Mon Mar 09, 2009 9:03 pm

Aveţi puţintică răbdare!

Un copil, la gradiniţă, incearca să-şi încalţe cizmuliţele. Pentru că nu se descurca, a cerut ajutor educatoarei. Cu tot trasul şi împinsul, cizmuliţele nu voiau mai deloc să intre. Până când a reuşit totusi să-l încalţe, educatoarei i-au apărut broboane de transpiraţie pe frunte.
De aceea aproape că i-au dat lacrimile când copilul i-a zis:
- Doamnă, dar sunt puse invels…!
Într-adevăr, erau inversate… Nu a fost cu mult mai uşor să îi scoată cizmuliţele decât să i le pună, totuşi a reuşit să-şi păstreze calmul până când iar cizmuliţele erau re-încălţate, tot cu sudoare…, dar de data aceasta aşa cum trebuiau. Atunci baieţelul a zis:
- Cizmuliţele astea nu sunt ale mele!!
În loc să strige la el: ”De ce nu mi-ai spus?!”, educatoarea si-a muşcat buza şi încă o dată s-a muncit de l-a descălţat. Când a terminat, baietelul a continuat:
- Sunt cizmulitele flatelui meu. Mama mi-a zis să le iau pe astea azi.
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Corneliu » Tue Mar 17, 2009 2:33 am

.
Prea mulţi dintre noi vrem lucruri de care nu avem nevoie,
şi avem nevoie de ceea ce nu vrem.

(Ford Philport)
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Corneliu » Fri Mar 20, 2009 12:06 am

După cuvânt, tăcerea este a doua putere a lumii.
(Jean Baptiste Lacordaire)

Tăcerea are glasurile ei de-nţelepciune, ascult-o!
(Nicolae Iorga)

Unii tac din înţelepciune, alţii tac din prostie, oricum..., tăcerea lor vorbeşte!
(Dimitrie Cantemir)

E mai bine să taci şi să fii luat de prost, decât să vorbeşti şi să confirmi că eşti.
(Abraham Lincoln)

Este de prost gust să reduci la tăcere un prost, dar este barbar să-l laşi să continue.
(Benjamin Franklin)
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby daniel » Fri Mar 27, 2009 1:02 pm

Intr-o zi, un tata bogat si-a dus băiatul sa-si petreaca o noapte la o familie foarte saraca, cu scopul de a-i arata acestuia realitatile vietii oamenilor care nu au bani.
    La intoarcerea acasa, tatal l-a intrebat pe fiu despre ceea ce crede in privinta experientei traite, iar acesta i-a spus:
    "Tata, a fost o experienta foarte buna. Am invatat ca noi avem un caine, iar ei au patru caini, noi avem o piscina, iar ei au lacul intreg, noi avem un acoperis luminos, iar ei au cerul cu stelele si luna, noi avem o veranda si o gradina frumoase, iar ei au padurea intreaga.
    Ei au prieteni adevarati care ii iubesc, noi avem doar relatii superficiale, oameni interesati de avantaje."
    Tatal sau incremeni la cele auzite, iar fiul incheia:
    "Iti multumesc, tata, ca mi-ai aratat ce saraci suntem!"

Pentru tine, prietenul meu drag:

Cand masuram ceea ce avem, rezultatele sunt perceptia noastra despre viata.
    Daca avem dragoste, prieteni, sanatate, simtul umorului si gandire pozitiva, avem totul in viata.
    Daca apreciem oamenii pentru ceea ce sunt si nu pentru ceea ce poseda, atunci avem perspectiva lui Dumnezeu.
    Poti fi bogat din punctul de vedere al lumii si foarte sarac din punctul de vedere al lui Dumnezeu.
    Ceea ce conteaza si ramane vesnic este ultima varianta. Restul, azi e, maine nu e!
    Gandeste-te un moment si decide: "ESTI BOGAT SAU SARAC?"

[Primita prin e-mail]
daniel
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Ion Untaru » Wed Nov 25, 2009 4:31 pm

Cel care coboră să nu se compare cu cel care urcă.

Smerenia este un pisc la care ajung foarte puţini.

Iubirea este legea de căpetenie în univers.

Faptele bune sunt îngerii noştri păzitori.

Orice depărtare de Dumnezeu duce la suferinţă şi moarte.

Lumea întreagă valorează mai puţin decât mântuirea unui singur suflet.

Corpul trebuie să slujească sufletului şi nu invers.

Căinţă, arhitect al virtuţii, vizitează-mă mai des.

Cine trăieşte numai pentru viaţa aceasta, nu o merită pe cea viitoare.

Mustră dar nu osândi.

Există pierderi care pot fi privite ca un câştig şi există câştiguri care pot fi considerate pierderi.

Omul este singura fiinţă în stare să privească cerul.
Ion Untaru
utilizator
utilizator

Postby Ion Untaru » Wed Nov 25, 2009 4:40 pm

Dialog între doi arabi:
- Pe mine dacă mă prinde noaptea în pustiu, îmi fac cortul şi mă culc.
- Şi cu cămila ce faci, nu o legi?
- Are Alah grijă de ea.
- Nu aşa. Trebuie să-ţi faci şi tu partea ta: să o legi, că nu vine Alah să ţină de căpăstru cămila ta.
Ion Untaru
utilizator
utilizator

Previous

Return to Alte discutii si intrebari