Vorbe de duh, snoave cu talc

Daca subiectul tau nu se incadreaza la celelalte categorii, posteaza aici!

Moderator: florin

Vorbe de duh, snoave cu talc

Postby daniel » Fri Jun 29, 2007 4:58 pm

Sherlock Holmes si Dr.Watson se duc cu cortul pe munte si adorm.

In miezul noptii, Holmes il trezeste pe bunul sau prieten. "Watson, uita-te pe cer si spune-mi ce vezi.
Watson raspunde: "Vad milioane de stele."
"Si ce-ti indica acest fapt?"

Watson se gandeste o clipa. "Astronomic vorbind, imi indica faptul ca exista milioane de galaxii si, potential, miliarde de planete. Astrologic vorbind, imi indica faptul ca Saturn este in Leu. Din punct de vedere temporal, este aproape trei si un sfert. Teologic, este evident ca Domnul este atotputernic si noi suntem mici si
nesemnificativi. Meteorologic vorbind, se pare ca vom avea parte de o zi frumoasa maine. Ce iti indica tie acest fapt?"

Holmes ramane tacut un moment, apoi spune:
"Watson, cineva ne-a furat cortul!"

- preluat si adaptat hotnews.ro
daniel
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Re: Vorbe de duh, snoave cu talc

Postby Gancea Viorel » Tue Jul 31, 2007 6:15 pm

Calul pocait

Era odata un om care s-a pierdut prin desert. Dupa vreo doua saptamani de hoinareala prin desert, intr-o zi torida vede in cele din urma casa unui misionar. Obosit si slabit se taraste pana la usa si se prabuseste in prag. Misionarul il gaseste si il ingrijeste pana ce calatorul isi recapata puterile. Simtindu-se mai bine, omul ii cere misionarului instructiuni pentru a ajunge in cel mai apropiat oras. Chiar cand dadea sa iasa din curte, omul vede calul celui ce l-a ingrijit. Se intoarce si ii spune misionarului: "As putea sa-ti imprumut calul si sa ti-l trimit inapoi cand voi ajunge in oras?"
Misionarul raspunde: Bineinteles, insa este ceva special la acest cal. Trebuie sa spui "Slava Domnului" ca sa il faci sa inainteze si "Amin" ca sa il faci sa se opreasca.
Nedand multa importanta explicatiilor, calatorul raspunde: "Bine, multumesc!" Asa ca se urca pe cal si spune: "Slava Domnului" si calul incepe sa umble. Apoi spune: "Slava Domnului! Slava Domnului!" si calul o ia la trap. Simtindu-se brav, omul spune: "Slava Domnului! Slava Domnului! Slava Domnului! Slava Domnului! Slava Domnului!" si calul o ia la goana. Curand omul vede ca se apropie de o prapastie si face tot ce poate ca sa opreasca calul.
"Hoooo... Stai! Opreste-te!!!!!" In cele din urma isi aduce aminte: "AAAAaaaaaamin!"
Calul se opreste la 4 cm de marginea prapastiei. Apoi omul, usurat, se lasa pe spate in sa si spune: "Slava Domnului!".
MARANATA - Domnul nostru vine!
Gancea Viorel
utilizator activ
utilizator activ

Postby daniel » Wed Aug 01, 2007 2:59 am

Un evreu era nemultumit de situatia in care era. Se duce la un rabin si-i spune: "Rabi, Rabi, uite care e situatia. Stau in
aceasi camera cu parintii, sotia si copiii, si nu stiu ce sa ma fac, o ducem greu, spune-mi ce sa fac".
Rabinul sta putin si se gandeste si apoi il intreaba:"Bine, dar oi ai?"
Evreul ii raspunse ca are 3 oi. "Bine, atunci baga-le innauntru." Evreul pleaca si face cum spune rabinul.
Peste o saptamana se duce din nou la rabin. "Rabi, Rabi, nu stiu ce sa mai fac. Stau in aceasi camera cu parintii, sotia , copii si cu oile. Ne descurcam greu". Rabinul il intreaba din nou: "Bine dar vaci ai?" "Am si 2 vaci" raspunse evreul. "Baga-le innauntru" ii spuse rabinul. Evreul pleaca si face cum spune rabinul.
Peste o saptamana se duce din nou la rabin. "Rabi, Rabi, e din ce in ce mai greu. Stam in aceeasi camera parintii, sotia, copiii, si animalele. Eu am venit la tine ca sa imi spui cum sa fie mai bine si e din ce in ce mai greu"."Bine, dar capre ai?" "Am si 2 capre." "Baga-le innauntru" spuse rabinul.
Peste o saptamana evreul se duce din nou la rabin. Se plange din nou. Rabinul dupa ce il asculta ii spune: "Bine, acum scoate caprele afara". Evreul auzind acestea pleaca bucuros.
Peste o saptamana se duce din nou la rabin. "Rabi, nu stiu cum sa-ti spun dar e mai bine ca inainte". "Bine, acum scoate si vacile".
Peste o saptamana evreul se intoarce bucuros la rabin. "Rabi, sa stii ca e mult mai bine, avem mai mult spatiu, ne simtim mult mai bine". Rabinul ii spune: "Bine, acum scoate si oile si sa vii sa-mi spui cum este."
Evreul pleaca si se intoarce peste o saptamana: "Rabi, sa stii ca acum este excelent. Ne simtim bine si avem destul spatiu. Mai bine de atata nici nu se mai poate".
daniel
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Sergiu » Mon Aug 06, 2007 8:50 pm

La capitolul "istorioare cu talc" cred ca putini sunt asa de priceputi ca evreii de aceea as dori sa prezint cateva culese din cartile scrise de R. Wurmbrand (cel putin ideile). O carte aproape plina de istoriare scrisa de el este "Imbatat de dragoste."

Intr-o zi unui evreu ii vine ordinul sa mearga pe front. Acesta disperat se duce sa se planga rabinului si sa il intrebe ca sa faca la care rabinul ii raspunde: "Nu trebuie sa te plangi. Dumnezeu te poate scapa si de aici. Nu te uita doar la o singura posibilitate, in viata si in orice activitate sunt o multime de posibilitati. De exemplu in cazul tau: poti sa ajungi pe front sau doar sa fi in spatele frontului. Chiar si daca te vei duce exista cel putin trei posibilitati: sa mori pe front, sa te ranesti sau sa nu patesti nimic. Sa luam varianta cea mai nefericita ca ai muri pe front si aici sunt o gramada de posibilitati: poti muri in primele zile sau la sfarsit, poti muri intr-o multime de feluri... Deci fiind atatea posibilitati nu trebuie sa te sperii de acest ordin."

Un om care se afla pe peron striga:"Rubistein! Rubistein!". Un evreu scoate capul pe fereastra trenului. Omul care a strigat ii da o palma, spunand: "Tine ceea ce meriti, mizerabile Rubistein!". Toti din compartiment incep sa rada. Evreul palmuit rade si el din toata inima. Ceilalti pasageri il intreaba: "Dar dumneata de ce razi?" Atunci el raspunde: "L-am pacalit. Nu sunt eu Rubistein."

Un pastor i-a spus unei privighetori: "Canta!". Privighetoarea i-a raspuns: "Broastele fac prea mult zgomot, imi iau placerea cantatului. Tu nu le auzi?" Pastorul i-a spus: "Bineiteles ca le aud, dar numai tacerea ta ma face sa le aud."
Sergiu
utilizator activ
utilizator activ

Postby Corneliu » Mon Aug 06, 2007 11:26 pm

.
Vorba rabinului:

“Nu te uita doar la o singura posibilitate, in viata si in orice activitate sunt o multime de posibilitati.”

VORBĂ "CU TÂLC" :

Învioraţi-vă! Plec în concediu…
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby daniel » Tue Aug 07, 2007 2:14 am

Ce inviorare!!!

Pentru cat timp, frate Corneliu?

Sincer, nu stiu ce sa va urez altceva decat HAR!
daniel
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Corneliu » Tue Aug 07, 2007 3:54 am

Vechimea 'mare' se lasă cu concediu 'lung' (nu zic 'mult', că "ce e mult, strică")

Privind urarea (harul):
“Voi sunteţi toţi părtaşi aceluiaş har”,
şi
“Ca nişte buni ispravnici ai harului felurit al lui Dumnezeu, fiecare din voi să slujească altora după darul pe care l-a primit.” (1 Peter 4:10)
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Ghici ghicitoarea mea...

Postby Sergiu » Sat Aug 25, 2007 3:06 pm

Pom renumit, cultivat (nu in Romania dar nici la mare distanta de ea) in special pentru fructe dar care sunt atat de amare ca putini le consuma proaspete...
Sergiu
utilizator activ
utilizator activ

Re: Pomi ce ne amărăsc...

Postby Corneliu » Tue Sep 25, 2007 9:53 am

Dragă Sergiu,

O varintă ar fi Elaeis guineensis.
Pot să-ţi înşir mullte amărele 'apropiate', dar prefer sărăţele...
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Re: Aproape CU TĂLC...

Postby Corneliu » Tue Sep 25, 2007 9:57 am

.
- Doctore, am început să uit. Ce mă sfătuieşti să fac?
- Datorii!
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Re: Răspuns de... tâlceavă.

Postby Corneliu » Tue Sep 25, 2007 11:43 am

La psihiatru:

- Mai aveţi cazuri de boli mintale în familie?
- Da. Bărbatu’ meu îşi închipuie că el conduce casa…
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Corneliu » Wed Jan 30, 2008 6:50 am

Şi "paşii" vorbesc cu tâlc:

PAŞII MEI
(de Alexandru Lazăr)

Paşii mei, înverşunaţii, m-au suit pe munte
pe cărările-i abrupte cu primejdii multe.
N-am ştiut, hălăduind prin hăţiş de lume,
că la capătul speranţei stă oceanu-n spume.

Am vâslit spre orizonturi până-n ceasul nopţii
şi-am văzut pecetea Ta, în adâncul sorţii.
O, Lumină milostivă, m-ai adus în fire,
m-ai ţesut ca pe-o mătase, borangic subţire!

Ştiu, cărarea vieţii mele nu-i în a mea vrere,
numai Tu, Preamilostive, poţi să-mi dai putere,
însă paşii, înverşunaţii, mă tot duc la vale
şi mi-e greu, dar nu mai pot, să-i întorc din cale.

Ziua curge, vine noaptea, unde-mi este masul,
pe măsură ce cobor, se scurtează pasul…
Poate, Doamne, Tu doreşti ca să merg agale
să nu-mi scape din picior vechile sandale...
......................................................
Paşii mei, acum mărunţii, Doamne, Tu mi-i poartă
ca la vremea întâlnirii, să m-aştepţi în poartă…
Şi sub soarele iubirii Tale adorate
să mă încălzeşti, Părinte, veacurile toate!
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Gancea Viorel » Fri Feb 01, 2008 9:37 pm

Era odata o familie, in care sotul era credincios, iar sotia, necredincioasa. Credinciosul - normal! Preocupat in slujba Domnului; una doua, mergea la adunare, in activitati de evanghelizare, etc. La un moment dat, sotia nervoasa, atunci cand sotul se imbraca sa mearga la biserica, il intampina cu cuvinte dispretuitoare: Mai, omule, dar toata ziua la biserica? Lasa ca sunt si altii care sa te inlocuie. Se poate si fara tine!
Azi asa, maine asa, intr-o noapte sotia are un vis. Se facea ca vine Rapirea si in timp ce vedea cum credinciosii erau ridicati la Cer, era muncita rau de gandul ca ea ramane aici in Necazul cel Mare. La un moment dat aude un glas: "se poate si fara tine!".
Se poate sa vina Rapirea si credinciosii sa fie ridicati la Cer si fara tine.
Nu cumva tu esti acela?
Gancea Viorel
utilizator activ
utilizator activ

Re: Vorbe cu tâlc

Postby Corneliu » Sat Feb 16, 2008 8:10 pm

DRAGOSTEA 'FRĂŢEASCĂ'

- Împrumută-mă cu 100 de lei, dar dă-mi numai 50!
- De ce aşa?!
- Astfel tu va trebui să-mi mai dai 50…,
iar eu îţi voi datora tot 50,
aşa că vom fi chit.
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Re: Vorbe de duh, snoave cu tâlc

Postby Corneliu » Tue Feb 19, 2008 7:23 am

.
Şoferul autobuzului opreşte între staţii, întoarce capul înspre pasageri şi strigă:
- Dacă niciunul dintre dv. nu vrea să cedeze locul doamnei bâtrâne, care stă în picioare, să ştiţi că-i cedez locul meu!

(P.S. Dacă consideraţi că nu-i ‘cu tâlc’ vă cedez locul…!)
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Next

Return to Alte discutii si intrebari