Near Death Experience - Experiente in preajma mortii

Daca subiectul tau nu se incadreaza la celelalte categorii, posteaza aici!

Moderator: florin

Near Death Experience - Experiente in preajma mortii

Postby florin » Mon Jan 19, 2009 1:09 pm

Nu stiu daca am tradus bine termenul, ar putea fi si "Experiente pe pragul mortii"

iata un link cu o prezentare a unor astfel de experiente, indicat de un forumist.

http://preugen.wordpress.com/2008/11/17 ... e-din-iad/
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Re: Near Death Experience - Experiente in preajma mortii

Postby Virginia Brasov » Mon Jan 19, 2009 9:22 pm

Ce nu se vede din iad?
ianuarie 18, 2009 by vesteabuna
http://vesteabuna.wordpress.com/2009/01 ... e-din-iad/

In primul rand nu se vede Gloria lui Dumnezeu.
Nu se vede Harul care este imbracat de aceasta Glorie.
Nu se vad Locurile Ceresti in care sunt stramutati cei care au fost sfintiti si salvati.
Nu se vede Muntele Sionului.
Nu se vede Ierusalimul Ceresc, Cetatea Dumnezeului Celui Viu.
Nu se vede Adunarea in Sarbatoare, Biserica Celor intai-nascuti, scrisi in ceruri.
Nu se vede Isus, Mijlocitorul Legamantului Celui Nou.
Din iad se vede foarte putin, ca sa vezi mai multe trebuie sa fi dus “in Duh, pe un munte mare si inalt..”Apoc 21:10
Din iad nu se vede Adunarea “…plinatatea Celui care umple totul in toti.”
Din iad nu se vede mai nimic, in iad este intuneric, suntem chemati sa iesim “din intuneric la lumina”.
Avem nevoie de “duh de descoperire” ca sa ne “lumineze ochii inimii”….
Sa ne uitam la cele care nu se vad…
AM PRIMIT o imparatie care nu plateste rate la banca, care nu ia colecta, la care nu te duci, este inauntrul tau, care nu are “un locas pamantesc de inchinare”, care nu are “o preotie care se da de la unul la altul”, o imparatie care nu se poate atinge, nu poti pune mana pe ea. O imparatie nefacuta de mana, primita in dar, nu lucrata, nu zidita de maini.
Lasati sa va inunde bucuria acestui dar, sa va copleseasca minunea Harului. Vrea sa aduca pe multi fii la slava. Nu numai la mantuire, la slava. Carnea noastra putem s-o punem linistiti pe cruce, nu-i mai datoram nimic, nu cu carnea slujim lui Dumnezeu. Nu cu banii, nici cu talentele. “Am primit o imparatie care nu se poate clatina…”
Din iad nu se vede aceasta imparatie, nici mostenitorii ei:
“Lumea nu ne cunoaşte, pentru că nu L-a cunoscut nici pe El. …” I Ioan 3:1

Iar acum un cuvant pentru carturar: a spune ca in vremea de acum Biserica nu are acum decat “mandatul mantuirii” este semn de orbire spirituala. Am primit o parte din mostenire, o arvuna, putin. Dar in functie de cum inmultim acest “putin”(ai fost credincios peste putine lucruri”) vom primii restul mostenirii. Inmultirea Harului mare, capatat se face prin “mai multi” (II Cor 4:15) si la aceasta lucrare suntem chemati, ca prin “FIECARE incheietura” Trupul sa fie zidit, prin lucrarea “FIECAREI parti in masura ei”. Adunarea este o realitate spirituala, un organism viu, divin, de aceeasi natura cu Dumnezeu. Nu are nevoie nici de proteze, nici de “armura lui Saul”. Va tasni afara din ele. Daca cei ai Domnului parasesc in mod tacit asa-zisul crestinism institutional este pentru ca Viata insasi a Domnului Isus este impiedicata de gardurile si ingradirile vechilor legi. Oile sunt scoase afara din staule. De Pastor! Noi suntem “turma pasunii Lui”, nu staulul. Este un proces care are loc de 2000 de ani incoace si va tine pana in Glorioasa zi a “descoperirii fiilor lui Dumnezeu”.
Cu bucurie!
fratele dan
Virginia Brasov
utilizator activ
utilizator activ

Postby Corneliu » Thu Mar 05, 2009 5:23 am

Mă-ndoiesc că cei ce vor fi în iad nu vor ‘vedea’ nimic din ce-ar fi contrastant cu ceea ce va fi la ei, altfe s-ar învăţa s-o ducă rău şi ‘ar trăi’ bine.

Lista cu “Ce nu se vede din iad?” nu-i decât un ‘pachet’ cu presupuneri…

Corneliu
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby evanghelist » Thu Mar 05, 2009 9:27 pm

Draga Corneliu
Am scris: "ce nu SE VEDE DIN IAD", nu ce nu se va vedea din iad.
Se poate intelege exact doar in contextul in care a fost postata initial.
Cei care nu cunosc Harul nici nu-L vad si "dispretuiesc ce nu cunosc". Ce stare trista, cum spunea cineva:
- cel ce stie, stie ca stie,
-cel ce nu stie, nu stie ca nu stie.
Insa noi insa suntem dintre cei care:
-cel ce stie, stie ca cel ce nu stie, nu stie ca nu stie.
Eu am scris despre cele nestiute de catre cei care nici nu stiu ca nu stiu. Cel mai adesea acestia sunt dintre cei care se lauda cu cunostinta lor, dispretuiesc pe ceilalti si nu urmaresc dragostea.
Sa aveti Har
fratele dan
El ne-a mantuit si ne-a chemat cu o chemare sfanta........dupa HARUL care ne-a fost dat in Hristos Isus, inainte de vremurile timpului.....Deci, tu copilul meu, intareste-te in HARUL care este in Hristos Isus.
evanghelist
Nou
Nou

Postby Corneliu » Mon Mar 09, 2009 5:22 am

Frate Dan,
Consider ca lista cu “ce nu se vade din iad” nu are suport biblic, din moment ce descrierile din Cuvânt ne prezintă alte aspecte iar iadul n-a fost încă inaugurat.

Corneliu
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Return to Alte discutii si intrebari