Despre urarea "La multi ani!"

Daca subiectul tau nu se incadreaza la celelalte categorii, posteaza aici!

Moderator: florin

Re: Despre urarea "La multi ani!"

Postby Corneliu » Mon Mar 02, 2009 6:04 am

Cuvântul Lui Dumnezeu ne dă certitudini…

Cum să nu doresc/urez semenilor mei “la mulţi ani!”, din moment ce aceasta-i însăşi dorinţa Domnului?!!

Încă un exemplu:
“Eu însumi Mă voi veseli asupra Ierusalimului, şi mă voi bucura de poporul Meu; nu se va mai auzi în el de acum nici glasul plânsetelor, nici glasul ţipetelor. Nu vor mai fi în el nici copii cu zile puţine, nici bătrâni care să nu-şi împlinească zilele. Căci cine va muri la vârsta de o sută de ani va fi încă tânăr, şi cel ce va muri în vârstă de o sută de ani va fi blestemat ca păcătos.”(Isaia 65:19-20)

Corneliu
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby daniel » Mon Mar 02, 2009 8:48 pm

Dani,

Foarte frumos si util comentariul la Ef 6:1-2 !!! Sunt de acord cu ce ai scris!!!

Suplimentar as mai spune ca un FOARTE mare procent din omenire ar fi condamnat "din oficiu" la viata (lunga sau scurta) DAR nefericita avand in vedere gradul mare de necinstire adusa se copii parintilor. Dintre toti cei pe care ii cunosc eu, doar sotia mea poate avea speranta implinirii acestei promisiuni (s-a intors la Domnul la 6 ani si chiar a fost supusa si ascultatoare de pariniti!!!) Voi mai stiti astfel de persoane care sa-si fi ascultat si cinstit parintii in timpul copilariei(constant)?

Si totusi sotia mea se ingrijoreaza la calatoria cu avionul sau orice alt eveniment de temut necontand asa tare pe Efeseni 6! Astfel dar, ce sa mai zic despre mine, indiferent de cate urari de "La multi ani! mi-ar transmite crestinii sau necrestinii!!!

Cat despre pasajul adus in discutie de fr. Corneliu, cred ca NU are vreo legatura cu subiecutl. Adica nu ajuta argumentarii dansului, dimpotriva.

Corneliu wrote:“Eu însumi Mă voi veseli asupra Ierusalimului, şi mă voi bucura de poporul Meu; nu se va mai auzi în el de acum nici glasul plânsetelor, nici glasul ţipetelor. Nu vor mai fi în el nici copii cu zile puţine, nici bătrâni care să nu-şi împlinească zilele. Căci cine va muri la vârsta de o sută de ani va fi încă tânăr, şi cel ce va muri în vârstă de o sută de ani va fi blestemat ca păcătos.”(Isaia 65:19-20)

Desi textul se refera explicit la poporul evreu (si e o profetie a viitorului, nu a prezentului), textul spune ca varsta de 100 ani este una rezervata pacatosilor (cred ca toti oamenii mari ai lui Dumnezeu din secolul XX nu au atins nici macar aceasta varsta :) ).

In ceea ce priveste varsta, pentru noi e valabil textul din Psalmul 90:

Anii vieţii noastre se ridică la şaptezeci de ani, iar, pentru cei mai tari, la optzeci de ani; şi lucrul cu care se mândreşte omul în timpul lor nu este decât trudă şi durere, căci trece iute şi noi zburăm.
Psalmul 90:10

HAR in toate!
daniel
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Corneliu » Mon Mar 02, 2009 11:46 pm

Mă menţin pe poziţia că urarea “la mulţi ani” are suport biblic pentru toţi oamenii: creştini şi necreştini, copii sau adulţi, opincă sau vlădică (incl. împărat), în “veacu de acum” sau în Milenium.

Unii fraţi consideră în mod eronat că o astfel de urare ar încurca planurile lui Dumnezeu. Alţii văd aceasta ca pe o falsă profeţie, sau o iau ca pe-un blestem…
[3 mar 06:26 Fraza eliminata de moderator, Florin]
Sunt zeci de versete în Cuvânt prin care persoane sau popoare sunt îndemnaţi să-şi scape, să-şi apere sau să-şi păstreze viaţa.

Dumnezeu doreşte viaţă lungă tuturor:
“Doresc Eu moartea păcătosului? zice Domnul, Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degrabă ca el să se întoarcă de pe căile lui şi să trăiască?” (Ezechiel 18:23),
… numai că mulţi dintre creştini nu pun preţ pe viaţa celor ne-născuţi din nou, nesocotind acel dar măreţ al lui Dumnezeu.
Ce l-a rugat, pe Ilie, capetenia peste cei 50: “…Omule al lui Dumnezeu, te rog, viaţa mea şi viaţa acestor cincizeci de oameni, slujitorii tăi, să fie scumpă înaintea ta!” (2 Regi 1:13)
De ce credeţi că de nenumărate ori Dumnezeu se jură folosind expresia “Pe viaţa Mea”?!!

La Deut. 30:15 citim: “Iată, îţi pun azi înainte viaţa şi binele, moartea şi răul.” Observaţi asocierile vă rog! Dacă-i urez cuiva “viaţa”, îi doresc automat şi “binele”.
Extrapolând binele, ajungem de fapt să dorim aproapelui binele suprem, tot ‘asociat’: “Cine are pe Fiul, are viaţa…” (1 Ioan 5:12)
Dacă n-ai condiţii imediate de-a transmite aproapelui şi astfel de gânduri sau explicaţii, cel puţin roagă-te pentru el, şi nu considera ocazia ca ratată!

“Cine este omul, care doreşte viaţa, şi vrea să aibă parte de zile fericite?” (Ps. 34:32)
- Să nu crezi că numai tu, ... şi doar încă vreo câţiva, ia seama!!!

“… El dă tuturor viaţa, suflarea şi toate lucrurile. (Fapte 17:25)
…iar psalmistul exclamă:
“El îţi izbăveşte viaţa din groapă, El te încununează cu bunătate şi îndurare;
El îţi satură de bunătăţi bătrâneţea, şi te face să întinereşti iarăşi ca vulturul.”
(Ps. 103:4-5)
Altfel spus, El, Dumnezeu, ne urează “la mulţi ani”!

Corneliu
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Dani Ionescu » Tue Mar 03, 2009 4:27 am

Dani,

Este foarte buna observatia ta si primesti si o bila alba (ai merita tu mai multe, dar...) pt. frumoasele vorbe adresate sotiei tale (ar trebui sa o anuntam cumva, daca nu ai facut-o chiar tu) :-)

Frate Cornel,

As imbratisa cu bucurie parerea dv., dar nu este in Biblie.
--
Resting in Him,
Dani Ionescu

"God can do without the bended knee, but not without the broken heart"
Dani Ionescu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Corneliu » Tue Mar 03, 2009 7:00 am

Da, fr. Dani,
nu este prezentatată 'mot a mot' din Biblie,
dar se deduce lesne din Evanghelie!

... aşa că nu rata bucuria!

Corneliu
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Dani Ionescu » Tue Mar 03, 2009 7:15 am

Frate Cornel,

Unii vorbim de mere si altii de pere...

Ca D-zeu ne doreste viata vesnica (multi ani, vesnicia) este un lucru clar ilustrat in Biblie. El nu ne doar doreste multi ani, ci mult mai mult de atat... Eu ma refeream la expresia "la multi ani" in legatura cu acest pamant, expresie folosita des de oameni, care, in intelesul lor, nu are valoare vesnica...

Nu a zis nimeni ca aceasta expresie incurca planurile lui D-zeu...
--
Resting in Him,
Dani Ionescu

Dani Ionescu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Radu » Tue Mar 03, 2009 12:36 pm

De ce o sa urez intotdeauna unui prieten necrestin "La multi ani!"? Pentru ca doresc ca el sa nu moara inainte a fi provocat la ascultarea de Evanghelie.
De ce o sa urez intotdeauna unui prieten crestin "La multi ani!"? Pentru ca doresc ca el sa-si indeplineasca slujba la care a fost chemat de Dumnezeu.

Poate fi considerata urarea "La multi ani" o binecuvantare? Ca blestem nu cred ca este. :P Oare nu suntem chemati sa binecuvantam si nu sa blestemam?
Radu Dumitru
Radu
utilizator activ
utilizator activ

Postby daniel » Tue Mar 03, 2009 2:47 pm

Imi place interventia ta, frate Radu!

Da-mi voie sa comentez putin.

Radu wrote:De ce o sa urez intotdeauna unui prieten necrestin "La multi ani!"? Pentru ca doresc ca el sa nu moara inainte a fi provocat la ascultarea de Evanghelie.

Cu urare sau fara, atunci (poate) este timpul cel mai potrivit sa auda Evanghelia! De ce s-o lasi pe altada, poate nu mai prinde zorii zilei urmatoare sau vreo alta sansa de a auzi Evanghelia! E ca si cum, evanghelistul si-ar incheia predica cu cuvintele <<"La multi ani" pentru cei care nu veti da azi raspuns chemarii Evangheliei >> (nu intru in problema teologica, doar ca idee). Ar fi putin ciudat, nu?

Radu wrote:De ce o sa urez intotdeauna unui prieten crestin "La multi ani!"? Pentru ca doresc ca el sa-si indeplineasca slujba la care a fost chemat de Dumnezeu.

De unde nu stii ca nu si-a sfarsit-o? De obicei cand mor cei tineri credinciosi, se spune ca Dumnezeu ii ia la El pe cei buni :-) Sau depsre misionarul Jim Elliot se spune acelasi lucru: "Si-a implinit lucrarea pentru care a fost trimis" Si fara a dori sa rascolesc sentimentele unor frati scumpi din BER, cand au plecat acasa tinerii din Arges, s-a spus cam la fel. Deci, de unde stim noi cati ani are in vedere Dumnezeu pentru fiecare in vederea implinirii lucrarii individuale? NU (prea) stim! Adica este foarte discutabil. Din punctul nostru de vedere, cu cat traiesti mai mult cu atat poti face mai mult dar aceasta e doar aprecierea noastra ...

Radu wrote:Poate fi considerata urarea "La multi ani" o binecuvantare? Ca blestem nu cred ca este. :P Oare nu suntem chemati sa binecuvantam si nu sa blestemam?

Nu stiu daca se poate spune de una sau cealalta. Depinde de duhul cu care o faci sau nu. Un verset interesant despre "binecuvantari" este acesta. Cred ca ar fi un topic interesant despre ce inseamna o binecuvantare (pe relatia om - om).

Cred ca o intrebare provocatoare ar fi: "Chiar cred in urarea "La multi ani" pe care o fac" (ca pe o "binecuvantare") sau e o vorba care trebuie spusa pentru ca altfel "par prea spiritual" si nu e cazul?

Cu alte cuvinte, daca la fiecare onomastica invit cate 1000 de crestini care toti imi ureaza din toata inima "La multi ani" si personal si in cor, pot eu sa cred ca aceasta garanteaza vreun pic longevitatea mea? Eu zic sa ramanem rezonabili ... nimeni nu crede asa ceva!

De exemplu, decat sa le urez lui Marc si Adinei "La multi ani" mai bine m-as duce dupa ei sa-i aduc fortat acasa din acea zona cu risc unde se afla ei si - teoretic - as contribui mai mult decat urandu-le ceva. La fel si in cazul multor misionari. Ori ei nu au inteles voia lui Dumnezeu (expunandu-se la riscuri - boli, pericole si probleme, moarte => terminarea "prematura" a vietii pe pamant) ori viata noastra este in mana lui Dumnezeu si El pune hotare vietii noastre duba buna Lui placere si dupa hotararea Sa! As vrea sa cred ca este vorba despre a doua varianta: atunci cand esti chemat de EL si esti voia Sa, imprejurarile si riscurile sunt secundare, importanta este ascultarea chiar daca ... poate avea ca urmare promovarea timpurie Acasa, in cer. Indiferent de numarul de "La multi ani" primite sau nu ...

Dar daca exista popoare care nu au acest obicei "cultural"? Mor ei mai devreme din pricina ca n-are cine sa le ureze "La multi ani"?

Deja discutia devine haioasa!
daniel
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Radu » Tue Mar 03, 2009 3:05 pm

Hai mai Daniel, ca stim toti ca Dumnezeu stie (decide?) ziua cand ia pe cineva. Si tot asa de bine stim cazuri in care Dumnezeu a prelungit viata cuiva (Ezechia, de ex.) sau a curmat-o pe a altora (datorita pacatelor? Anania si Safira). Totusi nu e nimic gresit in a-i dori cuiva ceva, chiar daca nu sta in puterea mea sa acord acel lucru.

Noi ne facem planuri, dar hotararea este a Domnului. Nu asa scrie la Proverbe? Sa inteleg ca tu nu vrei sa iti dorim viata lunga, pentru ca viata ta e in mana lui Dumnezeu, si nu te incalzeste cu nimic urarea noastra?
Radu Dumitru
Radu
utilizator activ
utilizator activ

Postby daniel » Tue Mar 03, 2009 3:40 pm

Radu wrote:Noi ne facem planuri, dar hotararea este a Domnului. Nu asa scrie la Proverbe? Sa inteleg ca tu nu vrei sa iti dorim viata lunga, pentru ca viata ta e in mana lui Dumnezeu, si nu te incalzeste cu nimic urarea noastra?

Da, exact, Radule!

Sunt convins ca nu m-ajuta cu nimic urarea "La multi ani!" In schimb sunt convins ca ma ajuta cand aud "Ma rog pentru tine, frate!"

Poate mi se trage din familie ... parintii nu ne spuneau "la multi ani" ci ne luau la un timp de rugaciune special. Cred ca este incomensurabil mai de folos decat a ura. Dar nu am vreo problema cu cei care o fac.
daniel
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Corneliu » Tue Mar 03, 2009 3:49 pm

S-a ajuns de fapt la ce am menţionat mai sus:

Deut. 30:15 citim: “Iată, îţi pun azi înainte viaţa şi binele, moartea şi răul.” Observaţi asocierile vă rog! Dacă-i urez cuiva “viaţa”, îi doresc automat şi “binele”.
Extrapolând binele, ajungem de fapt să dorim aproapelui binele suprem, tot ‘asociat’: “Cine are pe Fiul, are viaţa…” (1 Ioan 5:12)

Dacă n-ai condiţii imediate de-a transmite aproapelui şi astfel de gânduri sau explicaţii, cel puţin roagă-te pentru el, şi nu considera ocazia ca ratată!
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby tuti » Tue Mar 03, 2009 9:23 pm

Mi se pare ca am scris degeaba ca urarea pe care o adresez cuiva o intelege dupa cum concepe el viata si nu cum as vrea eu sa o inteleaga prin citeva cuvinte: "la multi ani".
Domnul Isus a spus: Ioan 12:25  "Cine îşi iubeşte viaţa, o va pierde; şi cine îşi urăşte viaţa în lumea aceasta, o va păstra pentru viaţa veşnică. " si Matei 16:25  "Pentru că oricine va vrea să-şi scape viaţa, o va pierde; dar oricine îşi va pierde viaţa pentru Mine, o va câştiga." mi se pare contradictoriu cu urarea asta "la multi ani", pentru care viata asta sau cea vesnica? si daca e asa atunci daca vrea pentru asta o va pierde. si daca e pentru calalta atunci trebue sa o piarda (sa renunte) pe asta pentru Domnul Isus ca sa o cistig pe celalta.
Mai bine le am arata oamenilor adevarul despre moarte si viata decit sa le urez s o caute pe cea vesnica la multi ani ca Diavolul asa zice lasa ca mai ai timp. Iar pentru crestini care L-au gasit pe Acela care este insasi viata urarea nu are sens.

2 Corinteni 6:2  Căci El zice: „La vremea potrivită, te-am ascultat, în ziua mântuirii, te-am ajutat. Iată că acum este vremea potrivită; iată că acum este ziua mântuirii.” azi e ziua mintuiri in care trebue sa vestim pe Domul nu sa-i uram "la multi ani" ca trebue sa mai traiasca ca poate o afla mintuirea. Azi trebue sa facem asa nu "la multi ani".

putem sa argumentam cu orce teorie urarea asta dar treaba celor credinciosi e alta mult mai importanta hade-ti fratilor sa ne intoarcem la Acela care este insasi viata si sa-L lasam pe El sa ne faca urari
tuti
utilizator
utilizator

Postby Corneliu » Tue Mar 03, 2009 10:02 pm

Problematica topic-ului este aceasta:
“Ce parere aveti de urarea La Multi Ani ?
E biblic a o folosi?”

Majoritatea a eschivat, a fugit de răspundere, n-a spus nici că da, dar nici ba (dacă era 'încredinţare personală' trebuia s-o ţină pentru sine), dar au tot dar înainte..., că-n loc de urare trebuie evanghelizare.
De când oare această urare este eliminatorie faţă de evanghelizare?!
Evanghelizaţi fraţilor, cine vă opreşte?!

Corneliu
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Radu » Tue Mar 03, 2009 11:06 pm

Da imi place ca ne dam toti sfinti pe aici, de parca suntem ai mari evanghelisti care nu pierdem nici o ocazie sa le spunem oamenilor Evanghelia. Ne tot invartim ca mai bine spunem Evanghelia decat un "LMA" lipsit de sens. Sa recunoastem odata ca nu facem asta, si nici nu ne trage inima sa o facem. Vorbim multe si facem putine.

Mi se pare lipsa de intelepciune ca sa ma duc la un prieten care se bucura si sarbatoreste si sa-i spun "auzi.. da cand te pocaiesti? ca acu mori si te duci in iad...". Ba o sa-i spun "LMA" si-o sa-i arat ca imi pasa de el, pentru ca apoi drumul sa fie deschis pentru mesajul mantuirii. Daca o sa am mandat si calauzire speciala pt asta, o sa ascult, dar pana atunci, prefer sa-mi pastrez relatiile de prietenie fara un habotnicism religios.
Radu Dumitru
Radu
utilizator activ
utilizator activ

Postby Dani Ionescu » Wed Mar 04, 2009 12:58 am

Radu, noi discutam aici. A...sau daca nu ai aceeasi parere cu a fr Cornel sau cu a ta, suntem considerati "ca ne dam sfinti"? Ar trebui sa ne masuram cuvintele si sa invatam cum se face o dezbatere fara a improsca unii in altii...doar suntem "oameni mari si seriosi".

Nu a zis nimeni ca trebuie sa faci evangelizare in loc de a spune "LMA". De ce cautati sa ne puneti cuvinte in gura pe care niciodata nu le-am rostit? Aceasta este intrebarea... Cititi cu atentie mesajele si nu cititi printre randuri lucruri care nici macar nu exisa in gandul celui care posteaza.

<Mi se pare lipsa de intelepciune ca sa ma duc la un prieten care se bucura si sarbatoreste si sa-i spun "auzi.. da cand te pocaiesti? ca acu mori si te duci in iad..." Ba o sa-i spun "LMA"...>

Asa sa faci, ca asa fac si eu.
--
Resting in Him,
Dani Ionescu

Dani Ionescu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

PreviousNext

Return to Alte discutii si intrebari