De ce se "doarme" in biserici?

Daca subiectul tau nu se incadreaza la celelalte categorii, posteaza aici!

Moderator: florin

Re: De ce se "doarme" in biserici?

Postby Mani » Wed Sep 29, 2010 2:07 pm

florin wrote:nu m-as apuca sa diagnostichez ce se intampla duminica dimineata la o biserica ortodoxa, pt ca nu am fost acolo. (am fost in schimb, la nunti, si am mai vazut la tv sau live unele slujbe.)
Eu am fost 40 de ani in cele evanghelice si 6 ani in cele ortodoxe. Duminica de duminica. Cine dintre noi toti poate face aprecieri cat de cat mai corecte?
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby florin » Wed Sep 29, 2010 2:10 pm

Asta zic si eu, hai sa discutam doar de cele evanghelice.
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby florin » Wed Sep 29, 2010 2:14 pm

Mani wrote:
florin wrote:[In bisericile ortodoxe nu se doarme, asa ca hai sa discutam de cele evanghelice.
On topic: Un motiv pt care se doarme la biserica e ca nu se doarme destul acasa! (Asta nu e un motiv-scuza, ci e o vina.)
Un alt motiv ar fi si predicile plictisitoare, in care se bate apa-n piua.
Alt motiv ar fi ca programele sunt prea incarcate, ca se tin si dimineata si seara, de nu mai are omul timp sa remarce ca duminica este "zi de odihna".

Asadar, revenind, fac urmatoarea observatie: Duminica nu-i zi de odihna. Daca mergem pe ideea asta, normal ca ne e greu sa ne deplasam la adunare, sau sa suportam un program incarcat. Duminica e zi de inchinare, liber-consimtit aleasa, nu e obligatorie pt nimeni. Ne-am asumat ca duminica sa i-o dam lui Dumnezeu. Asa ca lamentarile nu-si au locul.

Da, in ce masura timpul petrecut in biserica e eficient asta e alta mancare de peste.
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Mani » Wed Sep 29, 2010 4:53 pm

florin wrote:Asadar, revenind, fac urmatoarea observatie: Duminica nu-i zi de odihna..
Pana acum ne acuzau adeventistii ca am mutat ziua de odihna de la sambata la duminica. Acum aflu ca de fapt nici nu mai avem zi de odihna. Daca le-as spune prietenelor mele adventiste ca noi de fapt am desfiintat total ziua de odihna, ce-or sa-mi mai auda urechile!
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby florin » Wed Sep 29, 2010 5:12 pm

Mani wrote:
florin wrote:Asadar, revenind, fac urmatoarea observatie: Duminica nu-i zi de odihna..
Pana acum ne acuzau adeventistii ca am mutat ziua de odihna de la sambata la duminica. Acum aflu ca de fapt nici nu mai avem zi de odihna. Daca le-as spune prietenelor mele adventiste ca noi de fapt am desfiintat total ziua de odihna, ce-or sa-mi mai auda urechile!

Asta-i problema dvs, sau a adventistilor. Duminica nu-i zi de odihna (dpdv religios). Si atat. Daca va ajuta, e zi de inchinare(pt multi crestini).

Pe subiect, ce spuneam eu e ca daca mergem pe ideea ca duminica e de odihna, normal ca o sa ne fie greu cu programul de duminica.
Legat de asta, eu as recomanda o si de sambata neprelungita pana la 23:30, ci incheiata mai devreme, pentru a putea dormi indestul, si sa putem sa fim fresh la biserica.
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Filadelfia » Wed Sep 29, 2010 10:34 pm

Duminica e o zi specială, o zi de odihnă de munca pt. trup; o zi în care Dumnezeu nu ne cere să muncim pt. întreţinerea vieţii.
Odihna duhovnicească însă ne este dată pt. fiecare zi. Cine n-o are să se grăbească s-o aibă.
Revenind la tema iniţială pot spune că dormitul în biserică apare din cauză că uităm că acolo e Dumnezeu sau nu prea ştim care e rostul şi locul nostru acolo.
Asta e valabil în orice biserică şi n-are rost să discutăm în funcţie de biserica din care facem parte.
(Eu am fost în biserica ortodoxă aproape două decenii, apoi câţiva ani, nici ateu, nicicreştin. ceva amestecat: ceva din Norbert Wiener. ceva din Blaga. ceva din Ramachrishna, ceva de la mine. De aproape patru decenii fac parte din BER (având în vedere şi perioada când se numea altfel).
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Previous

Return to Alte discutii si intrebari