Albesti

Daca subiectul tau nu se incadreaza la celelalte categorii, posteaza aici!

Moderator: florin

Albesti

Postby andrei4god » Mon Mar 12, 2007 10:46 pm

Ce parare aveti despre tabara de la Albestii de Muscel?
Andrei Balaceanu

Inca mai beau, dar am schimbat fantana! ;)
andrei4god
utilizator
utilizator

acum? nu stiu

Postby florin » Tue Mar 13, 2007 12:28 am

Cel putin in vremea mea, era o treaba buna. Acolo am "invatat sa cant" :)Nu aveam curajul sa deschid gura. Acolo l-am capatat. Pentru mine, intotdeauna, Albesti insemna niste zile deosebite.
Am fost insa si vara trecuta, insa, nu mai stiu de ce, ma simteam "pe langa". Poate ca multi dintre voi stiti mai bine ce s-a intamplat acolo, ce schimbari s-au produs... Poate doar o schimbare de generatie?
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

raspuns

Postby Dani Ionescu » Tue Mar 13, 2007 12:51 am

Si in inima mea Albestiul va ocupa un loc deosebit. Nu datorita acelui loc, ci datorita oamenilor pe care i-am intalnit acolo. Si acolo am cunoscut adevarul.

Florin, eu cred ca e o schimbare de generatie. Am devenit si noi mai ocupati si poate mai mari (sper ca si la minte) si nu mai are acelasi farmec. Poate nu mai e la Albesti ceea ce era pe vremuri, dar faptul ca nu ma mai simt atat de atras, nu este din cauza taberei in sine, ci din cauza ca m-am schimbat eu. Daca ar fi mai multi de varsta mea (sau aproape de varsta mea) m-as simti la fel de bine ca si in urma cu 8-9 ani. Insa raman dezamagit cand aud ca unii vorbesc despre Albesti ca despre ceva demodat, bun numai pt. oamenii mai naivi, etc... Insa intodeauna merg cu placere pt. o zi, doua...imi trezeste amintiri placute...si revad oameni pe care ii pretuiesc...
--
Resting in Him,
Dani Ionescu

"God can do without the bended knee, but not without the broken heart"
Dani Ionescu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

confirm

Postby florin » Tue Mar 13, 2007 1:05 am

Intr-adevar, Albestiul ocupa un loc deosebit si in inima mea. Emotiile traite, frumusetile sunt inca in memoria mea. Astea cu toate ca eu am mari probleme de sociabilitate. (Sau am avut :) )
Mi-aduc aminte cu emotie de rugaciunile singuratice pe dealuri, unde mi-era asa de usor sa vorbesc cu El!
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

nu ai probleme

Postby Dani Ionescu » Tue Mar 13, 2007 1:21 am

Nu ai nici o problema, frate! Ca doar si eu am avut...si m-am vindecat...sper...sa ii las pe altii sa vorbeasca :lol:

As mai vrea sa traiesc inca o data acele vremuri, insa nu privesc inapoi, ci incerc sa privesc inainte...ah, dar greu reusesc cateodata!

Ce parere are Andrei despre Albesti?
--
Resting in Him,
Dani Ionescu

Dani Ionescu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

raspuns

Postby andrei4god » Wed Mar 14, 2007 1:23 am

:) eram sigur ca o sa-mi vina si mie randul...:)

Mie mi-a placut de mic copil tabara de la Albesti mai ales ca am fost chiar printre primele serii de copii...doar acolo mi-am primit prima mea porecla, nu? :D de fiecare data cand ajungeam cu masina la poarta aceea si vedeam acea casa mare de lemn... era un sentiment ciudat, placut, de aventura. Traiam tot anul pt acea tabara...
Am fost de multe ori la Albesti, si pot sa spun ca s-au schimbat multe. Multe la tabara, organizarea ei, mai putin oamenii...aceiasi instructori, acelasi program, aceeasi portavoce... Si s-au schimbat multe la mine. Am crescut, am fost mai tarziu la seriile de tineret, am invatat multe lucruri de acolo si am vazut si auzit multe lucruri acolo.

Daca ar fi sa ma duc din nou intr-o serie de tineret nu m-as mai duce. Si va spun sincer ca asta gandesc foarte multi tineri. Se pare ca tabara ar avea nevoie de niste schimbari... si chiar numele starneste respingere. De ce? Tinerii o compara cu alte tabere in care au fost, mult mai bine organizate, cu un program mult mai interesant, cu schimbari si rededicari clare si serioase, dincolo de emotia nejustificata a ultimelei seri din seria de tabara... Imi aduc aminte ca ma pocaiam la fiecare final de tabara...intr-adevar problema era la mine. Totusi va spun acum si pctul de vedere al multor altor tineri. Multi au ajuns sa gandeasca negativ despre tabara in decursul anilor. Crescand iti dai seama ca tu chiar nu meriti sa faci 50 de flotari pentru ca nu poti dormi si ai iesit sa iei o gura de aer. Asta-i doar un exemplu. Exista altele mult mai grave care sa spun in soapta si de acum nu mai e vorba de tabara ci de oameni. Numai unii oameni. Si aici ma opresc. E vorba si de anumite conditii de disciplina si organizare. Mi-ar placea totusi sa stiu ca fara toate acele masuri disciplinare nu ar fi mers tabara bine...

Si stiu ca multi tineri si copii s-au hotarat pentru Hristos in tabara de la albesti si tabara a avut contributia ei esentiala la formarea lor in frica de Domnul. Au fost si aici schimbari de vieti si minuni pe care Dumnezeu le-a facut. (Ex. Dani Ionescu, vezi 2 mesaje mai sus). Si intotdeauna am apreciat munca si dedicarea benevola a fratilor care si-au facut timp sa ne organizeze si concursuri de orientare turistica dar si studiu biblic. Stiu ca multi dintre ei citesc acest forum. Poate n-am stiut niciodata sa va multumim pentru dedicarea si intentionalitatea dumneavoastra. Dumnezeu sa va binecuvinteze si sa va rasplateasca cum stie El mai bine!

Cred totusi ca ar trebui facut ceva pentru a face din nou populara tabara. Nu stiu ce. Va las pe voi sa va ganditi.
Asteptam reply-uri de la toti. De la fratii mai in varsta, de la tineri care vor sa-si spuna punctul de vedere si de la orice cititor al acestui forum.
Cand am lansat acest topic mi-a fost cam frica, dandu-mi seama ca este un subiect sensibil si in acelasi timp interesant. Dar stiti voi cum e cand esti singur cu tastatura si monitorul...uiti de toate! :)

Dumnezeu sa va binecuvinteze si fie ca visurile voastre sa coincida cu planul Lui cu privire la viata voastra!
Andrei Balaceanu

andrei4god
utilizator
utilizator

raspuns

Postby Dani Ionescu » Fri Mar 16, 2007 2:27 am

Andrei, mi-a placut eseul tau :D

Cateva ganduri:

Ai adus in discutie "conditiile de disciplina". Chestia cu flotarile nu e valabila in toate serile, ci doar in cateva (poate in majoritatea). Acolo unde mergeai tu cu regularitate, intr-adevar, inviorarea era o lege :-) Chestia cu inviorarea este nostima pt majoritatea, pana la o varsta. Ar trebui sa fie mult mai liberi cu privire la acest lucru. Cred ca se pierde mult din aceasta cauza si nu numai...si ma gandesc la asta, avand in minte un exemplu clar. Stiti ce am observat? (si sunt convins ca nu numai eu). Intodeauna erau mai multe probleme acolo unde oamenii (instructorii) erau mai severi. Acolo unde programul era mai liber, existau mai putine probleme - cel putin aparent. Lectia invatata? Legalismul naste probleme, dar atunci cand umblam carmuiti de har, ne indeplinim scopul. De multe ori se doresc rezultate imediate intr-o tabara crestina. Si cred ca aici este marea greseala. Se poate si dintr-o data daca asa decide Dumnezeu. Insa, la rezultate imediate nu se poate ajunge prin metode omenesti. Dar vezi tu, si harul este inteles gresit: este inteles ca un fel de libertinism in care esti liber sa faci ce doresti. Aceasta este intelegerea contemporanilor nostri despre har. Astfel se ajunge ca nu mai citim si nu ne mai rugam prin camere, ci ne uitam la filme (educative, needucative?). Bineinteles ca sunt anumite persoane care doar atata pot. Si trebuie intelegere pt ele, nu condamnare, impunere, osandire si pedeapsa. Daca tot anul au fost obisnuiti cu un anumit stil de viata, ii ajuta cu ceva daca si-l (sau li-l scimba altii) schimba in mod fortat pentru zece zile? Trebuie ca totul sa vina dintr-o convingere personala, ca rezultat al lucrarii lui Dumnezeu in inima. Totusi, ii inteleg si pe cei care sunt "instructori". Nu vor sa stea cu mainile in san la tinereii care cotrobaie prin toate coltisoarele si fura capsunii vecinului. Si totusi, dragoste cu de-a sila nu se poate.

Intr-adevar, trebuie facut ceva pt. a face tabara populara si iubita! Poate ca noua generatie vine cu alte pretentii si cu alte probleme. Nu cred ca avem dreptul sa le spunem: "Bucurati-va! Pe vremea mea nu aveam apa calda decat de "n" ori in 10 zile" (este usor de ghicit acest "n"). V-am spus ce apreciez eu la Albesti. Si intodeauna am apreciat. Dar acum haideti sa recunoastem un lucu: nu este numai vina instructorilor, ci si a tinerilor care se declara nascuti din nou si fac probleme pe acolo... Este adevarat ca nu suntem suficienti de maturi (desi nu stiu daca suntem gata sa recunoastem), dar...

Alti tineri s-au plictisit de Albesti pt. ca au fost acolo de prea multe ori. Vor sa vada locuri noi. Nu sunt de condamnat, dar nu au dreptate neaparat. Este mai important pt. noi unde ne aflam sau cu cine ne aflam? Si daca nu ne place nici cu cine ne aflam acolo la Albesti, este si aceasta o problema.

Cred ca o tabara crestina (vorbesc la modul general; dar putem include si Albestiul aici) va putea sa fie pe deplin sanatoasa numai in conditiile in care in cadrul fratietatii exista relatii sanatoase. Crestinii (nu vorbesc de cei nemantuiti) vin cu un bagaj de cunostinte, experiente, castigate in cadrul adunarilor din care fac parte. Si daca experientele prin care au trecut acasa sunt negative si adunarea nu a contribuit cu mai nimic la cresterea lor spirituala, vor veni cu un gust amar si poate cu putina scarba...vor veni mai mult pt a-si vedea prietenii, pt a mai face cateva nazbatii, pt. a se distra, etc. (ceea ce nu este gresit, dar nu aceasta trebuie sa fie motivatia).

Andrei, ma lasi sa te mai intreb ceva? :D Ce alte tabere iti plac si care este diferenta? Te-as intreba ce a-i schimba la tabara de la Albesti, dar parca devin prea indraznet... :lol: In fine...as mai vrea sa mai aud si eu alte pareri, nu doar doua...daca se poate.
--
Resting in Him,
Dani Ionescu

Dani Ionescu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

raspuns

Postby andrei4god » Fri Mar 16, 2007 2:58 am

:) in mesajul meu am scris despre o stare generala intalnita printre tinerii BER. Stiu ca imediat cum cineva posteaza un subiect mai delicat toti se asteapta ca acela sa-si spuna parerea si sa argumenteze solid tot ce a scris :D... problema e k eu doar comentez. nu am prea fost in alte tabere si dc as incepe sa spun cum a fost in anumita tabara in afara de albesti, ar insemna sa fac publicitate gratuita :D si chiar nu vreau sa fac reclama unui anumit grup de oameni cu care chiar m-am simtit f bine si in centrul carora am crescut spiritual mai mult decat in orice alt grup.

Si cand vezi ca nu mai raspunde nimeni nici nu-ti vine sa mai comentezi, vorba ta: sa auzim si alte pareri, hai, ca ati citit o gramada din voi asta!!! :)
Andrei Balaceanu

andrei4god
utilizator
utilizator

Postby Radu » Fri Mar 16, 2007 4:04 am

Albesti...

Prima data am facut cunostinta cu tabara in 1995, cand am fost sa-l ia pe Marc de acolo. Dar asta nu m-a umplut de dorinta de a merge. Ba dimpotriva, mi-a fost frica sa merg, pentru ca stiam ca e posibil sa nu plec asa cum am venit.

Si chiar asa a fost. Am primit cadou un bilet in tabara (din banii mei de alocatie :P) si ca urmare acolo m-am hotarat sa-L urmez pe Dumnezeu.

Mie mi-a fost de mare folos tabara. Multe din versetele pe care le stiu acum le-am invatat in tabere, pentru concursurile biblice.

Multi din prietenii pe care-i am acum i-am intalnit la Albesti. Si nu va ganditi mereu "ce beneficiu as putea avea". Poate ca nu mergi acolo numai pentru tine, ci pentru altii care au nevoie de ceea ce ai putea tu oferi. In contextul unei tabere, altfel se pot dezvolta relatiile. Altfel se deschid oamenii. Unele dintre cele mai interesante discutii le-am avut acolo.

Acum nu mai stiu care e situatia, ca nu am mai fost in ultimii 2 ani (cred). Si oricum nu am mai fost ca "taberist cu norma intreaga" de ceva ani. Mai mult pe la pod sau pe la altii si doar cateva zile. Dar mie mi-a placut mereu.

Cred ca ar prinde bine o revigorare a taberei, si ca fratii din conducere sa nu mai fie asa stricti cu seriile. Adica... sa fie numiti x oameni si sa se ocupe. Poate oamenii aia nici nu mai vor. Poate ar merge o promovare a disponibilitatii si pentru altii sa poata sa organizeze serii pe timpul verii.
Radu Dumitru
Radu
utilizator activ
utilizator activ

Postby marcusdumitru » Tue Apr 03, 2007 4:08 am

Albesti, Albesti, ce vremuri frumose.
Vorba cantecului lui Gingasu: Am sta aici in orice zi (x3) E-asa frumos!

Dragii mei, pentru generatia noastra (de la Nils in sus), Albestiul este ceva important, pentru ca a fost pepiniera spiritualitatii noastre.

Pentru mine Albestiul exista de cand nu exista, pe vremea cand era pe planseta de proiectare a lu tata... Dar nu voiam sa merg in tabara asta, pentru ca eram un salbatic rusinos si cu multa frica de iad... si nu voiam sa stie nimeni ca de fapt eu "nu-l primisem pe Domnul Isus".
Am fost fortat sa merg, ca mi s-a pus biletul in mana, am fost dat pe mana fratelui Nelu Istrate, si lasat acolo cu bagajul in poarta... Desi mi-era frica, speram ca acolo mi se va schimba in sfarsit viata, pentru ca o doream si o cautam... doar ca nu stiam cum, desi Cuvantul il cunosteam de mic. Era 3 august 1995, cand m-a ajuns si pe mine credinta.

Ei, dar nu istoria vietii mele voiam sa v-o spun, ci despre tabara. Tabara in sine nu stiu cine o poate privi obiectiv. Asa ca va voi spune subiectiv.
Pentru mine inseamna primii mei pasi in viata crestina. Inseamna prima mea relatie adevarata de partasie. Inseamna scoala mea de studiu Biblic unde am invatat sa cercetez scripturile. Inseamna scoala mea de muzica crestina si primul meu contact cu corul. Inseamna prietenii adevarate pentru viata. Inseamna zeci si zeci de versete, si capitole intregi din Biblie invatate pe de rost. Inseamna locul in care i-am cunoscut personal pe multi din fratii care m-au hranit si zidit spiritual. Este locul care m-a format ca tanar crestin pentru ca mi s-a acordat incredere si responsabilitati, si m-au invatat sa slujesc celor din jur, sa nu astept de la ei, ci sa iau initiativa. Inseamna scoala mea de voley si ping-pong. Este locul unde am trait minuni adevarate, unde am invatat sa postesc, sa ma rog intr-un lant de rugaciune. Este locul unde ... mi-am cunoscut pentru prima data sotia! He He He...

Cum va puteti da seama, Totul e de la persoana la persoana. Mie imi placea gimnastica de inviorare, imi placea sa ajut la bucatarie, si mai ales sa mananc portiile altora. Imi placea enorm sa particip la studiul biblic si sa nu ma mai satur ascultand invatatura, sa particip in discutii, sa ma astez pe patura in poiana si sa ma gandesc la cer rontzaind un fir de iarba. Eram trist cand venea "ora de joaca" pentru ca nu ma interesa sa ma joc. Am apreciat mereu partea spirituala fata de partea de joaca... si asa faceau multi din cei cu care eram in tabara... Nu-i asa Coteanule :) ?

Cred ca Tabara de la Albesti, in stitul in care s-a practicat de catre instructori si conducerea taberei, NU este un loc de distractie si nebunii. Cine merge cu speranta sa-si faca de cap pt ca acasa nu e lasat, sa-si caute tabere cu mufa pufa. Cred ca a fost gandica pentru a forma evlavia si ravna pentru Domnul, pentru a forma caractere, pentru a invata pe adolescenti infranarea si sobrietatea, ca valori apreciate in BER.

Sigur ca era marea noastra placere in a eluda regulile si a gasi portite de scapare. Insa mai totdeauna scopul era partasia sincera, sau a canta vreo cantare noua, sau o initiativa laudabila...dar interzisa. Cei care faceau nebunii erau marginalizati de tot "colectivul". Fete care ieseau noaptea cu baieti, sau jmekerashi care ieseau sa-si cumpere bere de la magazinele vecinilor, astia erau pusi de urgenta pe lista si faceam lantz de rugaciune pentru ei. Si va spun ca experienta mea era ca nu instructorii impuneau "spiritul sfant" al taberei, ci eram noi cei care-l ceream si il impuneam, prin comportarea noastra.

Dar, asa cum spuneam si alta data... Generatia noastra e speciala, facuta de Dumnezeu sa creasca in vremuri de schimbare, dar cu mentalitati conservatoare, si slava Domnului, am iesit bine. Nu stiu ce sa zic de generatiile de la Nils incoace... pentru mine, parca s-au zapacit de tot. De fapt, saracii, n-au mai gasit modele (ca noi), pentru ca intre timp s-au spart multe bube, s-au dus inaintasii eroici si legendari, iar cei pe care i-am avut noi de maestrii, probabil ca au obosit sa tot albeasca la albesti cu fiecare generatie, asa ca a trebuit ori sa se retraga, ori sa o lase mai cu binisorul, si nu sunt de acuzat pentru asta. Fiecare isi are anii lui de varf, cei 7 ani cu vaci grase, si apoi trebuie sa vina si ani cu vaci slabe.

Ce mi-ar placea este ca noile generatii care merg la Albesti sa aiba aceeasi foame dupa Cuvant si sfintenie pe care o avea generatia mea. Sper sa gresesc cand zic ca, din pacate, nu mai e asa.
Tabara in sine nu e de criticat. De criticat sunt mofturile unora, si dorintele lor dupa lucruri lumesti. Daca cineva vrea sa se duca sa se relaxeze sau sa se distreze, sa isi aleaga ori alta tabara, sau sa se duca cu pretenii in vreo statiune turistica. Cred ca Tabara de la Albesti este pentru a forma tineri crestini.

Cu aceste cuvinte nu apar anumite atitudini legaliste si retrograde. Pe mine nu m-au afectat prea mult, pentru ca in taberele une am fost eu, am gasit "mult har", cuvant care a intrat in seria de clisee verbale ale unora dintre tineri... (nu-i asa Coteanule?), dar care in sine, chiar reprezinta o expresie puternica si frumoasa, pe care eu am trait-o din plin la Albesti. Instructorii n-au pus biciul pe noi, nu s-au rastit, aveau ingaduinta si rabdare cu toate puslamalele (aka noi, taberistii). Si au stiut sa se apropie de noi facandu-ne sa ne gandim la viitor. Ne-au dat credit si responsabilitate, si ... au reusit sa foloseasca materialul promitator, sa iasa ceva bun. Slava Domnului, ca i-a folosit. Multumesc lui pentru Albesti-ul meu. Cei care nu sunt de aceeasi parere, pentru cei care au de criticat, care au un gust amar, probabil ca pot fi intelesi. Mi-as fi dorit insa sa aiba si ei parte de ce am avut noi, astia care cand zicem Albesti, zicem primavara vietii noastre. Va dau o lista de oameni pe care ii puteti intreba de Albestiul din anii 90. Albestiul din 2000 incoace imi este strain.
Narcis Picu, Dan Craciun, Tavi Banu, Daniel Coteanu, Adiel Miu, Emi Balaceanu, Adi Stiniguta, Dani Ionescu, si muulti alti frati din generatia mea, pe care ii consider prieteni. Nu dau nume de surori ca sa nu le gresesc numele de familie (hi hi) ca sunt multe din ele casatorite cu fosti taberisti la Albesti. Va dau doar unul: Adina Orboiu... ca am permisiune de la nevasta.

Imi pare rau ca nu pot da sugestii de imbunatatire. Nu sunt in tema. Stiti ca mereu imi place sa dau sugestii. De data asta n-am. ("ufff, ce bine!", ziceti voi)

V-am pupat... cu niste versuri de la Albesti:

Sus pe varful Mateiash, Noi cu betzele ne-am tras.
(ca nu era voie ca fratii sa le traga pe sorori de maini la deal, nici sa le impinga de la ... spate)
Marcus Dumitru
marcusdumitru
utilizator activ
utilizator activ

Re: Albesti

Postby daniel » Wed Aug 26, 2009 3:46 pm

Un week-end la Centrul de Educatie Crestina Albestii de Muscel:

http://tabaralbesti.wordpress.com/2009/07/21/weekend/
daniel
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Return to Alte discutii si intrebari