costul unei predici

Daca subiectul tau nu se incadreaza la celelalte categorii, posteaza aici!

Moderator: florin

costul unei predici

Postby Cristian Dumitru » Sun Dec 31, 2006 7:38 am

Intr-o duminca dimineata predicatorul anunta:
- Am pregatit 3 predici valoroase: una in valoare de 100 lei RON dar care tine 5 minute. Alta de 50 lei care tine 15 minute si o a treia de 10 lei care tine 60 de minute. Acum vom da punga pentru colecta ca sa vad ce predica va tin...

C.D.
Cristian Dumitru
utilizator
utilizator

Postby Corneliu » Tue Jan 02, 2007 2:52 pm

1 Cor. 14:19 "Dar in Biserica, voiesc mai bine sa spun cinci cuvinte intelese, ca sa învat si pe altii... "
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Re: costul unei predici

Postby Gancea Viorel » Tue Jul 31, 2007 6:31 pm

Cred ca pana acum s-a atins ideea aceasta ca anume predicatorului de azi, si mai ales celui tanar, ii cam place sa stea in fata.
Cum ne-am putea educa deficienta; vorbesc pentru noi, cei tineri? Nu prea ne ajunge o jumatate de ora. Zic asta pentru ca am trecut pe aici; si mai trec, de ce sa n-o spun!
Dar mai sunt si unii frati, care n-au ce spune, si cu toate acestea, asa de des se urca acolo!
Am spus aceste ganduri din punct de vedere al faptului ca orice predica primeste un pret!
MARANATA - Domnul nostru vine!
Gancea Viorel
utilizator activ
utilizator activ

Postby Gancea Viorel » Mon May 19, 2008 1:38 pm

Ma mai duc cu gandul la un stil de predica - era foarte autentic - stilul de predica al Domnului Isus din Ioan cap.8.
Sau cel abordat de diaconul Stefan ... Fapte cap.7. Similar lui, ... , de Antipa amintit in Apocalipsa.
Toate au trezit in randul maselor de oameni religiosi de atunci, aceleasi reactii: luau pietre in maini ca sa lovesca.

Oare predicile noastre de astazi de ce nu mai trezesc reactii in oameni.
Nu vreau sa spun ca oamenii nu se mai apleaca sa ia bolovani in mana ca sa-i arunce in noi! La oras, acestia se platesc, la tara nu! Acolo se gasesc din belsug.

Cineva spunea: "ce sa mai arunce cu pietre? Nu suntem noi - care incercam sa predicam - Adevarate PIETRE?"

Nu stiu ce sa zic, dar cred ca are dreptate!
MARANATA - Domnul nostru vine!
Gancea Viorel
utilizator activ
utilizator activ

Postby Corneliu » Fri Mar 06, 2009 5:32 pm

Am menţionat cu altă ocazie că la cam două, maxim trei generaţii vechime, este necesară reforma bisericii respective. Trebuie să ne debarasăm de multe…
Mai apare însă un aspect pe care nu l-am atins încă: preconcepţiile. Ni se pare că ştim cam tot, şi că numai ca noi e bine. Nu mai ascultăm la un predicator, învăţător sau păstor, pentru că aceştia nu ştiu că noi le rezolvăm pe toate, găsim justificări la toate..., etc
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Return to Alte discutii si intrebari