25 decembrie

Daca subiectul tau nu se incadreaza la celelalte categorii, posteaza aici!

Moderator: florin

25 decembrie

Postby Filadelfia » Tue Dec 14, 2010 10:28 am

Crăciun, Naşterea Domnului Isus Hristos, Natalis Soli?
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Re: 25 decembrie

Postby florin » Fri Dec 17, 2010 12:00 pm

E cam putin probabil sa raspunda cineva, daca nu se pune o problema clar.
Pentru ca suntem crestini, probabil ca doar Nasterea Domnului e ceea ce sarbatorim.
Pentru mine, daca se numeste Craciun nu ma deranjeaza. Daca se sarbatoreste altceva, atunci e o problema.
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Filadelfia » Fri Dec 17, 2010 3:12 pm

Întrebarea e în legătură cu titlul.
Ce reprezintă 25 decembrie?
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Postby florin » Fri Dec 17, 2010 3:25 pm

Pai in nici un caz nu se poate stabili ca pe 25 dec s-ar fi nascut Domnul. Si nici in o alta data.
Insa, prin conventie, aniversam atunci nasterea Lui.

Florin.
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby daniel » Mon Dec 20, 2010 12:31 pm

Cred ca pentru crestini poate fi un bun prilej de a-L face cunoscut pe Mantuitorul dar poate fi si un pericol de formalizare, perimare, reducere la simbolistica sau chiar ignorarea lui Mesia.

Eu nu pricep de ce crestinii adevarati canta colinde doar in luna decembrie.

De asemenea, nu pricep de ce atunci cand se sarbatoreste Pastele nu este cel putin acelasi entuziasm, pregatire si efervescenta precum este la nasterea Domnului Isus.
daniel
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Filadelfia » Tue Dec 21, 2010 1:00 pm

25 dec. reprezintă Natalis Soli. (Oamenii ţin cu fast o dată fictivă, dar data cunoscută a Paştelui nu vor s-o respecte, ci o tot mută după fazele lunii.)
În legătură cu ce a scris Daniel, pot spune că e un prilej nimerit pt. a vesti NEcredincioşilor faptul că există un MÂNTUITOR viu, prin a cărui jertfă pot fi iertaţi de păcate.(Pavel s-a folosit de adunarea unde era Lidia, nu pt a vorbi cu acelaşi glas, ci pt. a le arăta adevărul.)
Referitor la colinde: Când cineva îşi aniversează ziua de naştere e vorba de vârsta lui reală, nu de cum arăta sau de ce era în ziua naşterii.( Ce şmecherie a Satanei să-L ţină tot copil sub protecţia mamei Sale!)
De ce atâta festivism la CRĂCIUN (fastul nu-i pentru Naşterea Domnului )?
În urmă cu aproape 200 de ani un pastor a publicat un poem despre sf. Nicolae, care a fost reluat vreo trei decenii, adăugându-se diferite legende până când a devenit Moşul de azi sărbătorit la 25 dec. De la sf. Nicolae a rămas obiceiul darurilor. Moşul şi-a căpătat vestimentaţia de azi după 1930, când unuia de la Coca-Cola i-a venit o idee pt. o reclamă prin care să aducă profit companiei în sezonul în care vânzările scădeau. El l-a îmbrăcat în culorile companiei: roşu şi alb; aşa a rămas.
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Postby Filadelfia » Tue Dec 21, 2010 1:05 pm

Florin, despre ce convenţie e vorba?
Dacă Dumnezeu ar fi vrut să aniversăm naşterea Fiului Său nu ne-ar fi lăsat ceva scris? Din contră a ascuns această dată. Cine suntem noi să facem o convenţie? Şi cu cine am făcut-o?
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Postby florin » Tue Dec 21, 2010 1:19 pm

Hehe, nu stiam ca sunteti revolutionar :)
Singurele sarbatori recunoscute de BER sunt Pastele si Nasterea Domnului. Nu stiam ca sunteti un contestatar al deciziilor cultului :D
Glumesc. Aveti dreptul sa aveti propriile pareri.

Data de 25 e aleasa prin traditie, evident, dar este vorba de o conventie. Nimeni nu poate sustine ca aceea e data exacta, si ne alegem una.
In ce ma priveste, vad ziua respectiva ca o conventie si nu ma deranjeaza sa fie sarbatorita.

Pentru cei care au dubii, le recomand sa citeasca putina literatura adventista, unde se explica pe larg ce spune Filadelfia, si nu le va mai veni pofta sa mai "tina" Craciunul.

Florin.
PS: Pastele considerati ca trebuie sarbatorita? Nu e ok data? Este o data exacta, si e e bine sa fie atunci? Unde ne este poruncit sa sarbatorim noi crestinii pastele o data pe an?
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Filadelfia » Tue Dec 21, 2010 1:53 pm

Florin;
"Oamenii", nu credincioşii, am scris. Am vrut să arăt inconsecvenţa lor.
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Postby Mani » Thu Oct 23, 2014 7:23 pm

Redau un fragment dintr-un articol privind data sarbatorii Nasterii Domnului:

Sarbatoarea Nasterii Domnului, desi nu este la fel de veche precum sarbatoarea Pastelui sau a Rusaliilor, pare a fi cea dintai sarbatoare specific crestina dintre cele ale Mantuitorului. Vechimea ei se poate urmari retrospectiv in documente pana la sfarsitul secolului III, cand – dupa o traditie consemnata de istoricul Nichifor Calist – pe timpul prigoanei lui Diocletian si Maximian, o mare multime de crestini au pierit arsi de vii intr-o biserica din Nicomidia, in care ei se adunasera sa praznuiasca ziua Nasterii Domnului. La inceput era deosebire intre crestinii din Apus si cei din Rasarit, in ceea ce priveste data acestei sarbatori. Astfel, in Apus, cel putin de prin sec. III, Nasterea Domnului se serba, ca si azi, la 25 decembrie, potrivit unei vechi traditii, dupa care recensamantul lui Cezar August, in timpul caruia Sf. Evanghelist Luca ne spune ca s-a intamplat Nasterea Domnului (Luca II, 1 ), a avut loc la 25 decembrie 754 ab Urbe condita (de la fundarea Romei). Cele mai importante documente in care se mentioneaza atat originea praznicului Nasterii Domnului, cat si data sarbatoririi lui raman totusi Omiliile Parintilor de limba greaca si latina ai sec. al IV-lea. Sfantul Ioan Gura de Aur († 407), intr-o Omilie la Nasterea Domnului din 25 decembrie 386, afirma ca dupa o veche traditie, la Roma, inca de la inceput, Nasterea Domnului a fost sarbatorita la 25 decembrie. Fericitul Ieronim († 420), intr-o Cuvantare la 25 decembrie, isi exprima convingerea ca in aceasta zi S-a nascut Mantuitorul Iisus Hristos, deoarece aceasta reprezinta o traditie veche si universala. Cel care vorbeste pentru intaia oara de consensul unanim al Bisericii de a fixa Nasterea Domnului in ziua a opta a calendelor lui ianuarie, adica la 25 decembrie, este Fericitul Augustin († 430). Sfantul Grigorie Teologul († 390) avea sa rosteasca la 25 decembrie 379 (an in care este chemat la Constantinopol de catre ortodocsi spre a intari Ortodoxia) celebra Cuvantare care va servi ca izvor de inspiratie Sfantului Cosma de Maiuma († 781), alcatuitorul Canonului Nasterii Domnului („Hristos Se naste, slaviti-L! Hristos din ceruri, intampinati-L!...").
http://www.crestinortodox.ro/craciun/cr ... 43055.html
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Filadelfia » Mon Nov 03, 2014 9:26 pm

Pavel, Petru, Ioan, Iacov, Iuda, Matei, Marcu, Luca când sărbătoreau Naşterea Domnului?
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Postby Mani » Mon Nov 03, 2014 11:53 pm

Filadelfia wrote:Pavel, Petru, Ioan, Iacov, Iuda, Matei, Marcu, Luca când sărbătoreau Naşterea Domnului?
Stii absolut TOT ce faceau apostolii? Si, presupunand ca nu au tinut decat sarbatorile evreiesti, e scris undeva ca sunt interzise alte sarbatori?
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Filadelfia » Tue Nov 04, 2014 8:45 pm

2 Timotei 3. 14-17
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Postby Mani » Tue Nov 04, 2014 10:59 pm

Filadelfia wrote:2 Timotei 3. 14-17
Ce legatura are textul cu sarbatoarea Nasterii Domnului?
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Filadelfia » Wed Nov 05, 2014 3:42 pm

Nu ţi-ai dat seama că am răspuns la întrebarea ta?
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Return to Alte discutii si intrebari