EREZIA

Ce suntem? Este Dumnezeu? Are crestinismul dreptate?

Moderator: marcusdumitru

EREZIA

Postby Mani » Tue Dec 22, 2009 7:46 pm

La propunerea lui Radu, reiau in acest topic mesajul scris la “Pacat care duce la moarte”, viewtopic.php?f=9&t=102&start=15

Mani wrote:Unul din pacatele din cauza caruia pierzi Imparatia este EREZIA. Dau cateva citate cu privire la acest pacat.

1 Cor. 11.19: "Caci trebuie sa fie intre voi si ERESURI, ca sa se invedereze intre voi cei incercati."
Gal. 5.20: "Iar faptele trupului sunt ... adulterul, desfranarea, ...., dezbinari, ERESURI, pizmuiri, ..., cei ce fac unele ca acestea nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu."
Tit 3.10: "De omul ERETIC, dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te, stiind ca unul ca acesta s-a abatut si a cazut in pacat, fiind singur de sine osandit".
2 Petru 2.1: "Intre voi vor fi si invatatori mincinosi, care vor strecura ERESURI pierzatoare si, tagaduind pe Stapanul care i-a rascumparat, isi vor aduce lor o grabnica pierzare."

Ce parere aveti cu privire la EREZIE / ERETIC? Care este invatatura BER cu privire la acest tip de pacat?

Radu wrote:Cuvantul grecesc: αίρέσεις . Se citeste "heresis".
Si o comparare a versetului 1 Cor. 11:19 (puteti sa luati voi restul) in diverse multe traduceri, cu traducerea la sfarsit a fiecarui cuvant in parte:
http://scripturetext.com/1_corinthians/11-19.htm
La care am comentat: "Erezia" este ... erezie, nicidecum "partida", "schisma", "fractiune". Deci sunt corecte acele traduceri care au pastrat termenul grec.
Ma intereseaza raspunsul la intrebarea din mesajul meu precedent.
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Return to Apologetica