Dumnezeu

Ce suntem? Este Dumnezeu? Are crestinismul dreptate?

Moderator: marcusdumitru

Dumnezeu

Postby florin » Mon Nov 10, 2008 4:23 pm

As vrea sa incercam o definitie a lui Dumnezeu(nu ca Il putem noi cuprinde in o definitie, ci sa explicam ce intelegem noi prin Dumnezeu), dar mai ales sa facem cateva consideratii despre caracterul lui Dumnezeu, insusirile Lui.
Asta pentru ca la discutia despre mantuire s-a ridicat problema a "cat de atotputernic" e Dumnezeu.
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Re: Dumnezeu

Postby virgil » Mon Nov 10, 2008 5:17 pm

[pentru inceput ], aceste simple versuri dintr-un imn crestin ...spun ceva despre caracterul Lui..

ESTI NECUPRINS SI SFANT CA NIMENI ALTUL
SI TOTUSI NE IUBESTI DIN VESNICII
IN TINE N-AM GASIT NICICAND SCHIMBARE
AI FOST ,VEI FI SI ESTI IN VECI DE VECI .

,.O Doamne ,mare esti , Mare e mila Ta
Ce-asupra noastra mereu o reversi
Iubirea Ta simtim pe-a noastra cale
In tine am gasit un adapost
........
ESTI NECUPRINS SI SFANT , PLIN DE-DURARE
IETARE SA PRIMESC LA TINE VIN
TARIE N-AM, SUNNT SLAB, TU SA-MI FII SPRIJIN
VIATA MI-O POTI SCHIMBA IN CER SENIN .
virgil
utilizator
utilizator

Postby virgil » Fri Nov 14, 2008 6:27 am

<>>,,Domnul, Dumnezeu este
un Dumnezeu plin de îndurare şi milostiv,
încet la mînie,
plin de bunătate şi credincioşie,
care Îşi ţine dragostea pînă în mii de neamuri de oameni,
iartă fărădelegea,
răzvrătirea şi păcatul,
dar nu socoteşte pe cel vinovat drept nevinovat,
şi pedepseşte fărădelegea părinţilor în copii şi în copiii copiilor lor pînă la al treilea şi al patrulea neam!”[exod 34]
...........
,,Doresc Eu moartea păcătosului? zice Domnul, Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degrabă ca el să se întoarcă de pe căile lui şi să trăiască?''[Ezech 18]
..........
<>""O, adîncul bogăţiei, înţelepciunii şi ştiinţei lui Dumnezeu! Cît de nepătrunse sînt judecăţile Lui, şi cît de neînţelese sînt căile Lui!
Şi în adevăr, „cine a cunoscut gîndul Domnului? Sau cine a fost sfetnicul Lui?
Cine I-a dat ceva întîi, ca să aibă de primit înapoi?”
Din El, prin El, şi pentru El sînt toate lucrurile. A Lui să fie slava în veci! Amin
virgil
utilizator
utilizator

Postby daniel » Sat Nov 15, 2008 10:50 pm

Nu stiu daca este cea mai fidela descriere dar pe mine m-a determinat sa meditez la Dumnezeu ca la un superlativ al perfectiunii (daca imi ingaduiti expresia)

Puteti viziona mesajul lui S M Lockridge: "That's My King!"

daniel
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby marcusdumitru » Mon Nov 17, 2008 8:51 pm

Nu sunt prea sigur ca se incadreaza la rubrica apologetica aceasta tema. Mai degraba ar fi un capitol nou care nu stiu cum sa se numeasca... poate chiar Dumnezeu, unde sa putem aborda natura Lui.
Oricum, mi se pare un pic ciudat ca pana acum NU ne-am pus problema sa vorbim despre persoana lui Dumnezeu, cand el este chiar inima teologiei. In teologia sistematica, cred ca ii zice teologie intrinseca, sau cam asa ceva, la discutia despre Dumnezeu.
Eu ca moderator al capitolului apologetica, sugerez punerea acestui fir sub o categorie noua, unde eventual putem introduce alte subiecte.
Marcus Dumitru
marcusdumitru
utilizator activ
utilizator activ

Postby marcusdumitru » Mon Nov 17, 2008 9:28 pm

Dumnezeu poate fi descris in mai multe stiluri de limbaj, depinde cui ne adresam si ce cautam sa obtinem din formalizarea unei definitii.
Teologic, se poate aborda subiectul in mod teist sau deist. Daca folosim doar Biblia pentru descrierea lui Dumnezeu, atunci vom avea o imagine a revelarii de Sine.
Daca ne bazam pe logica umana, vom avea o imagine incompleta, insa se ajunge la acelasi set de concluzii importante privind caracterul lui Dumnezeu.

Intr-un cuvant, dumnezeu se descrie pe sine astfel: YHWH (Eu sunt).

Luand la analizat acest cuvant, descoperim ca Dumnezeu este cauza primara, fiinta suprema, autoexistenta eterna pura simpla si inmutabila.
El exista prin sine insusi independent de creatie (spatiu, timp, materie, campuri, etc). Pe el nu l-a facut nimeni, nici nu s-a adus pe sine in fiinta.
Prin atributul de Cauza Primara, el devine Creatorul intregii existente. De aceea el este prin definitie omnipotent, omniscient si omniprezent, desi nu intelegem suficient nici unul din aceste atribute.
Fiind transcendent, el este sfant (despartit) de tot ce putem noi cunoaste.
In acelasi timp, din vesnicie el este un plural unitar, un Elohim format din 3 naturi diferite ale aceleiasi fiinte (numite de noi in mod naiv 3 persoane, desi noi doar deducem din Biblie tripla personalitate, desi Biblia n-o afirma). Mai degraba este vorba despre 3 naturi care se manifesta in 3 sfere diferite ale stapanirii divine.
O posibila explicatie a rolurilor in Trinitate ar fi:
Tatal este total intangibil prin tot ceea ce putem noi.
Fiul este Dumnezeu in contact cu creatia materiala.
Duhul este Dumnezeu in contact cu lumea spirituala.

Cunoasterea lui Dumnezeu este totala, infinita si absoluta. Ca programator, as spune ca el rezolva algoritmi de complexitate O(infinit) in zero pasi - O(zero).
Prezenta lui Dumnezeu este totala, si desi El personal nu este dependent in timp si spatiu, totusi este prezent in orice timp in orice loc. Pentru el istoria cauzelor si efectelor este o singura tabla de vectori, citita in pasul zero.

Sfintenia lui Dumnezeu, din punct de vedere moral, este suma atributelor lui morale precum dreptatea si dragostea. S-ar putea deduce ca perfectiunea lui morala ar fi mai degraba o consecinta a mintii perfecte a lui Dumnezeu decat un atribut desine statator. Insa e greu sa ne pronuntam despre asta.

Personal il vad pe Dumnezeu in raport cu noi ca fiind Lumina, Cuvantul, Informatia, la modul absolut. El este sursa. El este pentru noi un Matrix al iubirii. El este Aslan, Creatorul Narniei, care intr-o alta lume paralela a murit pe o cruce.

Poate ca as putea stiliza esenta lui Dumnezeu la acestea: Este fiinta ce se mentine singura.
Aceasta scurta definitie duce la urmatoarele:
Este (1)Cauza primordiala a tuturor lucrurilor, (2) are o minte perfecta, (3)nu se schimba.

Din (1) rezulta ca este Creator, ceea ce il face automat si Suveran, iar daca este suveran, este si legislator judecator. De asemenea rezulta ca este infinit, imaterial, invizibil, transcendent, omnipotent, omniprezent si omniscient.
Din (2) rezulta ca este automat si Sfant, iar daca este sfant, este drept si bun si tot ce tine de caracterul sau moral.
Din (3) rezulta ca este imortal, etern, fidel.

Intreaga pleiada de atribute ale lui Dumnezeu rezulta din faptul ca l-am descris ca fiinta ce se auto sustine. Intr-un singur cuvant: YHWH.
PS: Ce destept a fost cand s-a prezentat lui Moise si omenirii prin acest nume! Este numele absolut, ce descrie tot!
Marcus Dumitru
marcusdumitru
utilizator activ
utilizator activ

Postby Corneliu » Mon Nov 17, 2008 10:41 pm

.
Ne laudam ca-L cunoastem pe Dumnezeu, ca-L cinstim, ca-L veneram…
Oare chiar asa sa fie?!!

Daca luam in considerare numai ce-a trecut Marcus succint in revista si ramanem de-a dreptul uimiti!
Tot perplexi ajungem si atunci cand vedem inconstienta cu care unii oameni se caznesc a figura cumva, material, REPREZENTAND VIZIBIL imaginea lui Dumnezeu. Orice incercari umane de reprezentare a Lui Dumnezeu nu pot fi decat reductioniste, nu pot fi decat crase caricaturizari ale lui Dumnezeu, adevarate insulte la adresa Sa…, iar lumea face…, face icoane!

Chiar daca omul are o lista completa cu toate atributele lui Dumnezeu, si e constient de ele, el isi permite totusi sa-L SUBSTITUIE pe Creator cu un Dumnezeu plazmuit pe placul sau, sau cu alte creatii la care se inchina…, si se-nchina!

Tot omul isi permite sa-L SUPLIMENTEZE pe Dumnezeu, si sa mai adauge la Cuvantul Sau tot felul de sfinte traditii sau vederi personale, considerandu-le amendamente necesare…, foarte necesare!

Nu putini, chiar si crestini, il INVERSEAZA pe Dumnezeu, IL pun pe locul 2 …, pentru ca pe primul plan au pus poate lacomia (“care este inchinare la idoli”), iar banul ca stapan (Mamona) cere jertfe de cinste, de sanatate si chiar de viata…, da, chiar si de viata!

Precum vedeti, de la a te inchina unui Dumnezeu Adevarat, si pana la idolatrie nu-i decat un pas, doar un mic pas!

“Copilaşilor, păziţi-vă de idoli. Amin.” (1 Ioan 5:21)

Corneliu
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby florin » Tue Nov 18, 2008 12:17 pm

Nu, nu as vrea sa il mutam, pentru ca definitia se vrea ca o aparare impotriva ideilor gresite despre Dumnezeu, o explicare a ceea ce intelegem noi despre Dumnezeu, chiar si in mod tehnic; nu o abordare pastorala(tip predica, cu aplicatii) ma intereseaza, desi a-l descoperi pe Dumnezeu duce la edificare spirituala.

Sunt multumit de raspunsul lui Marc deocamdata; in functie de comentatori s-ar putea sa mai fie nevoie de completari.
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Corneliu » Wed Nov 19, 2008 1:44 am

.
O scurtă definiţie, gen ‘marturisire de credinţă’
(doar privitor la cine este Dumnezeu):

Credem în singurul Dumnezeu adevărat (Ioan 17:13) revelat în Scripturi ca Tatăl, Fiul si Duhul Sfânt (Matei 28:19). Credem în unicitatea Sa( Deut. 6:4), şi-n întreirea Sa (Matei 3:16-17) unitară.
Dumnezeu este spirit (Ioan 4:24), este infinit şi perfect în toate atributele Sale (Psalm 139:1-12), este Cel care a creat toate lucrurile (Apoc. 4:11) şi le ţine prin Cuvântul puterii Lui (Evrei 1:3). În El avem viata, fiinta si miscarea (Fapte 17:28). El este sursa, mentinatorul/purtătorul si finalizatorul tuturor lucrurilor (Rom. 11:36)

Corneliu
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby tuti » Thu Dec 04, 2008 9:00 pm

Moise i-a zis lui Dumnezeu: „Iată, când mă voi duce la copiii lui Israel şi le voi spune: „Dumnezeul părinţilor voştri m-a trimis la voi” şi mă vor întreba: „Care este Numele Lui?” ce le voi răspunde?”
14  Dumnezeu i-a zis lui Moise: „Eu sunt Cel ce sunt.” Şi a adăugat: „Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: „Cel ce se numeşte „Eu sunt” m-a trimis la voi.”
15  Dumnezeu a mai zis lui Moise: „Aşa să vorbeşti copiilor lui Israel: „Domnul, Dumnezeul părinţilor voştri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov, m-a trimis la voi. Acesta este Numele Meu pentru veşnicie, acesta este Numele Meu din neam în neam.

Dumnezeu spune lui Moise ca El se numeste pe sine "Eu sunt" si mai adauga ca acesta este numele Lui din neam in neam.

Acest nume spune totul, in primnul rind ca El exista in al doilea rind ca e vesnic (din neam in neam) si in al trerilea rind: pentru ca El este exista si universul si pamintul si tot ce se afla in lumea noastra marginita care o vedem si ce se afla in lumea nemarginita pe care nu o vedem.
si din acest text putem intelege ca acela care e infinit care tine totul cunoate totul e interesat de noi la fel cum era interesat de robia poporului Evreu si asa cum la trimis pe Moise la poporul care era in robie in egipl tot asa la trimis pe Domnul Isus la noi sa ne scape din robie. Si Domnul Isus a spus Isus i-a zis: „Eu sunt calea, adevărul şi viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.
7  Dacă m-aţi fi cunoscut pe Mine, aţi fi cunoscut şi pe Tatăl Meu. Şi de acum încolo Îl veţi cunoaşte; şi L-aţi şi văzut.”
8  „Doamne” i-a zis Filip „arată-ne pe Tatăl şi ne este de ajuns.”
9  Isus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine, a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: „Arată-ne pe Tatăl?”
10  Nu crezi că Eu sunt în Tatăl şi Tatăl este în Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatăl, care locuieşte în Mine, El face aceste lucrări ale Lui.
tuti
utilizator
utilizator

Postby tuti » Thu Dec 04, 2008 10:34 pm

Am mai citit inca o data raspunsul pe care il da Domnul Isus lui Filip: Isus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe?
Mi-a trecut prin gind ca noi putem sa dam o definitie lui Dumnezeu si sa spunem cum este sau ce credem noi despre El. E posibil ca chiar definitia pe care o da Dumnezeu despre Sine sa nu ne ajute sa-L cunoastem pe El, sau cel mult Il cunoastem teoretic la nivel intelectual. Filip era de ceva vreme cu Domnul Isus si totus nu-L cunostea. Oare nu se intimpla si cu noi asa sa sa mergem la adunare sa stam in prezenta Domnului Isus si sa nu-L cunoastem nici pe El nici pe Tatal? Ce vrea sa ne spuna aceasta cunoastere? La nivel intelectual Il cunoatem si stim multe despre El. Oare e suficienata aceasta cunoastere?
Cunoasterea adevarata e aceea pe care o avem despre El cind ni se reveleaza personal, cind vad cine este El si totus S-a smerit si a venit sa moara ca eu sa traiesc vesnic care eram vrasmas cu El. Pe mine nu m-ar fi ajutat cu nimic sa stiu ca El este vesnic, ca exista, ca a creat totul, ca e stapin peste tot, ca e drept si sfint, ca toata creatia asculta de El, daca nu ar fi murit personal pentru mine ca sa-mi redea bucuria, mintuire si fericirea. Daca ar fi ramas o teorie pentru mine as fost pierdut pentru totdeauna. Dar El nu S-a uitat la ce este si cine este, S-a dezbracat de slava si a murit in locul meu, El, acela care m-a creat si care a creat totul. Acesta este Dumnezeul pe care L-am cunoscut, si care a fost cu mine multa vreme fara sa-L cunosc. Daca nu-L cunoastem ca un Dumnezeu salvator personal si nu avem o strinsa legatura cu El, putem fi ca Filip sa nu-L cunoastem. Teoria despre Dumnezeu si numele Lui nu ne foloseste la nimic.
tuti
utilizator
utilizator

Postby Corneliu » Tue Jan 13, 2009 7:32 am

.
Doamne, Tu eşti Părintele meu,
Tatăl creaturilor,
Minunatul,
Atotînţeleptul Dunmezeu.

Tatăl neprihănirii,
Dreptul,
Infinitul Dunmezeu.

Tatăl luminilor,
Imuabilul,
Veşnicul Dumnezeu.

Tatăl duhurilor,
Nemuritorul,
Fericitul Dumnezeu.

Ţie Ţi se cuvine cinstea, lauda şi slava!
Cu-ncredere,
răscumpăraţii Tăi strigă „Ava!”
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Virginia Brasov » Mon Jul 06, 2009 6:18 am

Un Dumnezeu mai presus de paradoxuri

Toţi vrem să fim fericiţi, chiar dacă nu conştientizăm acest lucru. Dar v-aţi gândit vreodată că pentru a fi fericit, pentru a avea fericire trebuie să dăruim fericirea? Dar pentru a o dărui ar trebui ca să avem această fericire! Iar ca s-o avem ar trebui s-o dăruim mai întai ....
Câte paradoxuri am văzut în viaţa şi cuvintele Domnului Isus; şi toate sunt parcă de la sine înţelese când este vorba de El, fără să ne mai punem întrebarea: “Cum e posibil ?”
Nu ne punem astfel de întrebări pentru că El este mai presus de paradoxurile noastre।

Cine face toate lucrurile noi şi totuşi este mereu Acelaşi ieri şi azi şi în veci?

Cine este viaţa şi mişcarea şi este totuşi stânca cea de veacuri şi de neclintit?

Cine este marele căutător de comori şi de perle de mare preţ, deşi e atât de bogat încât nu-i lipseşte nimic?

Cine este gelos şi totuşi rămâne liniştit şi se căieşte fără să simtă durere ?

Cine işi schimbă făpturile fără să îşi schimbe planul ?

Cine regăseşte ceea ce n-a pierdut niciodată ?

Cine se bucură când primeşte ceva deşi e atât de bogat încât toate sunt ale Lui ?

Cine nu e niciodată avar dar totuşi cere dobândă ?

Cine işi plăteşte întotdeauna datoriile şi totuşi nu datorează nimic nimănui ?

Cine plăteşte şi răsplăteşte fără să piardă nimic niciodată?

Dumnezeu revelat în Domnul Isus este răspunsul la toate întrebările noastre. Privindu-l pe El toate acestea nu mai sunt paradoxuri ! Pentru că El este mai presus de toate, privindu-l pe El înţelegem limpede că dacă vrei să ai trebuie să dai ... să dai totul aşa cum a dat El !... înţelegem că pentru a stăpâni trebuie să slujeşti, dar mai presus de toate înţelegem că pentru a fi trebuie mai întâi să nu mai fii, sau ca să trăieşti trebuie mai întâi să mori.
Haideţi să lăsăm să moară ce este al nostru ca să poată creşte ce este al Lui, căci aşa vom fi şi noi în ochii lumii ... mai presus de paradoxuri.

utilizator activ
utilizator activ

Postby C.Barbulescu » Mon Jul 06, 2009 11:41 am

Cateva din descrierile lui Dumnezeu pe care le-am gasit in Cuvantul Sau:

ADONAI Genesa 15:2 Dumnezeule

ELOHIM Genesa 1:1 Dumnezeu

EL OLAM Genesa 21:33 Dumnezeu cel Vesnic

EL ELYON Genesa 14:18 Dumnezeu cel Preainalt

EL SHADDAI Genesa 17:1 Dumnezeu cel Atotputernic

ZEBAOTH 1Sam.1:3 Domnul ostirilor

PACE SI HAR
"Cel ce sedea pe scaunul de domnie a zis:"Iata,Eu fac toate lucrurile noi".
C.Barbulescu
utilizator
utilizator

Postby Mani » Fri Dec 11, 2009 3:00 pm

Corneliu wrote: Tot perplexi ajungem si atunci cand vedem inconstienta cu care unii oameni se caznesc a figura cumva, material, REPREZENTAND VIZIBIL imaginea lui Dumnezeu. Orice incercari umane de reprezentare a Lui Dumnezeu nu pot fi decat reductioniste, nu pot fi decat crase caricaturizari ale lui Dumnezeu, adevarate insulte la adresa Sa…, iar lumea face…, face icoane!
La care icoane te referi? Exista o icoana celebra “Sf. Treime”, a lui Andrei Rubliov, care a pictat pe peretele manastirii pe cei Trei Ingeri de la stejarul lui Mamre (Geneza 18). Deci Dumnezeu S-a aratat atunci sub forma omeneasca, resp. ingereasca.
Mai exista si pictura lui Leonardo daVinci, de la Capela Sixtina, unde Dumnezeu da viata lui Adam. Aici, Dumnezeu e reprezentat ca un Batran. Si asta este posibil, pentru ca a fost vazut de Daniel ca un “Imbatranit de zile” (Daniel 7.9,13).
De Hristos nu-i nici o problema, Lui I se poate desena un chip, pentru ca trait printe noi, iar Duhul Sfant e reprezentat fie ca un Inger, precum a fost vazut de Avraam, fie ca un Porumbel, cum a fost vazut de Ioan Botezatorul.
Corneliu wrote:Chiar daca omul are o lista completa cu toate atributele lui Dumnezeu, si e constient de ele, el isi permite totusi sa-L SUBSTITUIE pe Creator cu un Dumnezeu plazmuit pe placul sau, sau cu alte creatii la care se inchina…, si se-nchina!
Mai intai, n-are nimeni o lista completa cu atributele lui Dumnezeu, nu le avem noi pe ale noastre, daramite pe-ale Lui! Iar chestiunea cu “substituirea” e valabila la budisti. Aici suntem intr-o camera crestina, nu e nimeni in pericol de-a face “substituiri”.
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Next

Return to Apologetica