BISERICA

Ce suntem? Este Dumnezeu? Are crestinismul dreptate?

Moderator: marcusdumitru

Re: BISERICA

Postby Filadelfia » Sun Dec 20, 2009 7:46 pm

"Aceia care vor continua sa tina la invatatura lui Arie...sa fie pedepsiti cu moartea". Este o hotarare luata prin Duhul Sfant? Citatul acesta e din cartea pe careo ai.
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Postby Mani » Sun Dec 20, 2009 8:20 pm

Filadelfia wrote:In alta ordine de idei trebuie mentionat ca, dupa doctrina BO, care spune ca cineva nu e crestin daca nu e botezat, Constantin n-avea ce cauta acolo, nicidecum sa intervina.
Judeci situatia din perspectiva sec. XXI. Pune-te nitel in situatia Bisericii din sec. IV.
In urma se gaseau aproape trei secole de persecutii ingrozitoare. Vine imparatul C-tin si da libertate Bisericii, opreste prigoana, interzice cultul zeilor pagani, etc. Mai mult, vazand tulburarile din Biserica din cauza lui Arie, decide sa-i adune pe reprezentantii ei ca sa ia o decizie cu privire la negarea divinitatii lui Hristos. Deci creeaza toate conditiile ca 318 episcopi sa dezbata timp de trei luni problema care s-a ivit si care aduce tulburare. Rezultatul fiind formularea dogmei privind dumnezeirea lui Hristos si primele sapte articole din Crez.
Si vii tu, Filadelfia, 1700 de ani mai tarziu, si-i spui lui C-tin ca trebuia sa-si vada de treburile lui?
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Filadelfia » Sun Dec 20, 2009 8:52 pm

Ai inceput sa vorbesti ca un politician care isi apara doctrina partidului.
Eu spun una tu apari cu alta. C. era pontifex maximus nu crestin (conform dogmei BO) in timp ce intervenea direct in afacerile bisericesti. De un astfel de potector au nevoie copiii lui Dumnezeu? Duhul Sfant vorbea prin el?
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Postby Mani » Sun Dec 20, 2009 10:21 pm

Filadelfia wrote:Ai inceput sa vorbesti ca un politician care isi apara doctrina partidului.
Eu spun una tu apari cu alta. C. era pontifex maximus nu crestin (conform dogmei BO) in timp ce intervenea direct in afacerile bisericesti. De un astfel de potector au nevoie copiii lui Dumnezeu? Duhul Sfant vorbea prin el?
Vrei sa spui ca Dumnezeu te apara doar prin crestini? Nu spun apostolii ca stapanirea este de la Dumnezeu si ca ea este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tau? Avem cumva Biblii diferite? (Rom. 13.1; 1 Petru 2.14)

Apropo: in mod sigur vorbim si de surse diferite de informatii. Cartea pe care o am eu, si in care nu gasesc nici unul din citatele date de tine, se numeste "Istoria bisericeasca universala" (Manual pentru Seminariile teologice), publicata in 1992 de Pr. Prof. Dr. Ioan Ramureanu. Eu am editia a II-a, din 2004. Poti sa-mi dai titlul exact al cartii tale din care iei citate?
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Dani Ionescu » Sun Dec 20, 2009 11:19 pm

"Iar in ce priveste alte hotarari, se pare ca le urmezi si tu, de vreme ce ziua de odihna o ai duminica, si nu sambata. Iar Pastele il vei serba anul viitor pe data de 4 aprilie, si nu pe 14 Nisan, adica 30 martie"

Nu urmez acele hotarari neaparat. Este o coincidenta. Ma strang duminica pt. ca in ziua aceea se strang fratii mei si doresc sa fiu impreuna cu ei, dar daca s-ar strange sambata nu ar fi nici mai sfinti, dar nici mai pacatosi. Intelegerea mea este ca in NT crestinii se strangeau duminica.

Nu ma intereseaza atat de mult data pe care sarbatoresc Pastele, din moment ce data se schimba de la an la an. Nimeni nu poate garanta cu exactitate data invierii. Invierea trebuie sa o sarbatorim in fiecare duminica (si mai mult!) si in fiecare zi a vietii noastre. Pentru mine Pastele nu sunt decat un prilej de a medita mai profund la lucrarea desavarsita a Domnului Isus. Nu se intampla nimic magic pe data de 4 Aprilie. Timpul nu este important.
--
Resting in Him,
Dani Ionescu

"God can do without the bended knee, but not without the broken heart"
Dani Ionescu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Mani » Sun Dec 20, 2009 11:37 pm

Dani Ionescu wrote:Nu urmez acele hotarari neaparat. Este o coincidenta. Ma strang duminica pt. ca in ziua aceea se strang fratii mei si doresc sa fiu impreuna cu ei, dar daca s-ar strange sambata nu ar fi nici mai sfinti, dar nici mai pacatosi. Intelegerea mea este ca in NT crestinii se strangeau duminica.
In NT se spune ca duminica crestinii luau Cina. Dar tineau atunci si Sabatul. Hotararea de-a uni ziua de odihna cu ziua Domnului, a fost, din cate am inteles, ideia lui C-tin, care ideie o urmezi si tu azi, dar nu dintr-o simpla “coincidenta”. In afara de adventisti, inventie NP de prin 1850, restul crestinatatii tine Dumninica. Si anume, de la C-tin incoace.

Dani Ionescu wrote:Nu ma intereseaza atat de mult data pe care sarbatoresc Pastele, din moment ce data se schimba de la an la an.
Tot atunci, la Sinodul I ecumenic s-a stabilit data la care crestinatatea sa serbeze Invierea Domnului. Si anume,” in duminica intaia dupa luna plina, care urmeaza echinoctiului de primavara, iar in anii in care aceasta duminica ar corespunde cu Pastele iudeilor, 14 nisan, Pastile crestinilor sa se amane in duminica urmatoare, sau sa se sarbatoreasca cu o saptamana inainte.” Citat din sus-numita carte.
Anul viitor Pastile cad pe 4 aprilie.
Sa nu spui ca iar e o coincidenta ca toata Romania va serba Invierea la 4 aprilie. Nu e coincidenta, e hotararea sinodala.
De altfel, in toate slujbele se canta Invierea, dar slujba care se face de Pasti le intrece pe toate in frumusetea rugaciunilor si a laudelor adresate Sf. Treimi.
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Dani Ionescu » Mon Dec 21, 2009 3:03 pm

Mani, tu vrei sa spun neaparat ca il urmez pe C-tin. Repet, daca fratii mei s-ar aduna sambata, m-as aduna si eu sambata cu ei, indiferent de decizia lui C-tin. Daca fratii mei ar decide sa sarbatoreasca Pastele in Martie, nu ar fi sfarsitul lumii. Dar se pare ca tu nu vrei sa citesti ceea ce scriu eu...
--
Resting in Him,
Dani Ionescu

"God can do without the bended knee, but not without the broken heart"
Dani Ionescu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Filadelfia » Mon Dec 21, 2009 6:29 pm

Titlul cartii e acelasi, editia difera. Posibil ca ulterior au scos ce nu le convenea. Sau tu nu stii sa cauti sau nu vrei sa recunosti (si acest lucru mi se pare posibil dupa felul cum faci slalom).
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Postby Filadelfia » Mon Dec 21, 2009 6:44 pm

Dumunica n-a inceput sa fie tinuta datorita lui C. Citez din IBU: "Duminica era tinuta de crestini ca repaus ...C a intarit-o si generalizat-o si pentru stat prin lege (321). Este bine stiut ca nu imparatul a creat aceasta sarbatoare, cum cred unii sectanti, ci ca ea era tinuta de crestini inca din epoca apostolica." ( Din cap. "Cultul, Disciplina....Sarbatorile...)
Deci n-a fost ideea lui C. El, facand mariajul Bisericii cu statul (era politician abil), a legalizat-o.
Anterior ai afirmat ca el n-a avut niciun amestec, ci s-a ocupat doar cu organizarea, iar acum sustii ca a fost ideea lui. Deci episcopiilor nu Duhul Sfant le-a luminat mintea ci C.
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Postby Filadelfia » Mon Dec 21, 2009 7:03 pm

Spui ceva si despre stabilirea datei pt. "Craciun" si Paste. Nu e curios faptul ca Pastele are legatura cu Luna iar "Craciunul" cu Soarele?
Citez din acelasi cap. in legatura cu 25 dec. "Biserica inlocuia pt. credinciosii ei o sarbatoare pagana cu una crestina".
In Biblie nimic nu ne lasa sa intelegem ca Dumnezeu a vrut ca oamenii sa cunoasca ziua nasterii Domnului Isus Hristos si totusi "crestinii" au avut aceasta indrazneala.
Pastele evreiesc este mentionat clar la ce data trebuia tinut, dar "crestinii" n-au vrut sa tina seama ci s-au luat dupa Luna.
Un crestin evlavios serbeaza in fiecare zi in inima sa atat nasterea cat si rastignirea si invierea Domnului sau. Se bucura ca S-a nascut un Mantuitor si ca acest Mantuitor a dus la bun sfarsit lucrarea incredintata Lui de Dumnezeu Tatal. Se bucura pt. ca are parte de mantuire.
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Postby Filadelfia » Mon Dec 21, 2009 7:10 pm

Stii sa citesti? Nu intelegi la ce se refera Rom. 13:1-7 si 1 Petru 2. 13-17?
Filadelfia
utilizator activ
utilizator activ

Postby Mani » Tue Dec 22, 2009 6:31 pm

Dani Ionescu wrote:Mani, tu vrei sa spun neaparat ca il urmez pe C-tin. Repet, daca fratii mei s-ar aduna sambata, m-as aduna si eu sambata cu ei, indiferent de decizia lui C-tin. Daca fratii mei ar decide sa sarbatoreasca Pastele in Martie, nu ar fi sfarsitul lumii. Dar se pare ca tu nu vrei sa citesti ceea ce scriu eu...
Fratii tai se aduna duminica fiindca Tudor Popescu s-a adunat duminica, iar el a tinut cont de traditia Bisericii. Si tot aceeasi frati ai tai vor tine Pastile tot asa cum l-a tinut T.P., adica dupa traditia BO. Crezi ca e o simpla coincidenta?
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Mani » Tue Dec 22, 2009 6:37 pm

Filadelfia wrote:Titlul cartii e acelasi, editia difera. Posibil ca ulterior au scos ce nu le convenea. Sau tu nu stii sa cauti sau nu vrei sa recunosti (si acest lucru mi se pare posibil dupa felul cum faci slalom).
Daca fratii din Bereea il verificau pe ap. Pavel, incerc si eu sa verific cele zise in cartea cu pricina. Problema este ca avem totusi carti diferite. Cum am spus intr-un mesaj anterior, cartea mea a fost tiparita pentru prima oara in 1992, eu am a doua editie, cea din 2004.
As dori sa-mi dai toate datele cartii tale: autorii (daca sunt mai multi), titlul complet, data aparitiei, editura, editia, nr. ISBN. Multumesc cu anticipatie.
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Mani » Tue Dec 22, 2009 6:46 pm

Filadelfia wrote:In Biblie nimic nu ne lasa sa intelegem ca Dumnezeu a vrut ca oamenii sa cunoasca ziua nasterii Domnului Isus Hristos si totusi "crestinii" au avut aceasta indrazneala.
Pastele evreiesc este mentionat clar la ce data trebuia tinut, dar "crestinii" n-au vrut sa tina seama ci s-au luat dupa Luna.
Un crestin evlavios serbeaza in fiecare zi in inima sa atat nasterea cat si rastignirea si invierea Domnului sau. Se bucura ca S-a nascut un Mantuitor si ca acest Mantuitor a dus la bun sfarsit lucrarea incredintata Lui de Dumnezeu Tatal. Se bucura pt. ca are parte de mantuire.
Evident, un crestin evlavios serbeaza Intruparea, Rastignirea, Invierea, etc zilnic, prin rugaciunile pe care le rosteste, iar la Biserica, la fiecare Slujba.
Si totusi, serbam fiecare eveniment si separat, odata pe an. Ne va ierta Dumnezeu pentru "indrazneala", mai ales ca nu exista nici o interdictie in privinta aceasta.
Ce nu inteleg din mesajul tau: de ce ghilimele la "crestini"?
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Mani » Tue Dec 22, 2009 6:50 pm

Filadelfia wrote:Stii sa citesti? Nu intelegi la ce se refera Rom. 13:1-7 si 1 Petru 2. 13-17?
Am invatat sa citesc cand am avut sapte ani. De atunci au trecut cateva decenii, mai uita omul!
In ce priveste textele de mai sus, oi intelege eu ceva, dar ma tem ca nu se potriveste cu intelegerea ta, asa ca s-o lasam balta.
Mani
utilizator activ
utilizator activ

PreviousNext

Return to Apologetica