Crezul Niceo-constantinopolitan

Ce suntem? Este Dumnezeu? Are crestinismul dreptate?

Moderator: marcusdumitru

Re: Crezul Niceo-constantinopolitan

Postby Mani » Sun Jul 13, 2008 10:05 pm

daniel wrote:Nu stiu daca acea "Marturisire de credinta" este "Crezul BER." As inclina sa spun "nu." Practic, este o descriere succinta a Bibliei si a Dumnezeului treimic.
Multe denominatii folosesc "Marturisire de credinta" în loc de "crez". Daca ce ai citit tu pe site-ul BER nu este un crez, atunci ce este? Unde este de citit negru pe alb crezul BER?
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Re: Crezul Niceo-constantinopolitan

Postby daniel » Sun Jul 13, 2008 10:32 pm

S-ar putea sa ai dreptate.

Atunci, eu definesc crezul ca pe o "prezentare, extrem de succinta a intelegerilor fundamentale cu privire la Dumnezeu."
Personal am citit "marturisiri de credinta" mai scurte sau mai lungi, mai complexe sau mai simpliste. Eu nu sunt in crestin prin prisma unui crez, ci a unei relatii vii cu Dumnezeu si cu Biserica.

Drept dovada, am si spus "Pontiu Pilat" nu se foloseste in BER, atunci de ce este in crez? Ar trebui sa fie crestinii mai familiarizati cu aceasta formulare? Nu neaparat. Crezul nu este viata si putere. Crezul este o prezentare (extrem de) succinta nu pentru credinciosii bisericii ci pentru cei ce vor sa stie, pe scurt, care sunt intelegerile respectivei biserici.

Acum, de curiozitate, verific si DEX-ul ...

CREZ, crezuri, s.n. 1. Totalitatea principiilor sau convingerilor cuiva, concepţia despre viaţă a cuiva. 2. Ansamblu de învăţături sau dogme fundamentale de credinţă, folosit ca simbol al credinţei comune sau ca formulă de botez.

Din discutia noastra, crezul (BOR, BER, ...) NU este (1.) ci mai degraba (2.) Dar, a discuta ce este fundamental este iarasi ... inutil.

Slava lui Dumnezeu pentru crez si pentru intreaga Biblie (din care se inspira crezul si care este Cuvantul scris, infailibil al lui Dumnezeu pentru toti oamenii).

Şi noi am cunoscut şi am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu faţă de noi. Dumnezeu este dragoste; şi cine rămâne în dragoste, rămâne în Dumnezeu şi Dumnezeu rămâne în el. (1 Ioan 4:16)
daniel
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Previous

Return to Apologetica