Biblia - conditie initiala a problemei

Ce suntem? Este Dumnezeu? Are crestinismul dreptate?

Moderator: marcusdumitru

Biblia - conditie initiala a problemei

Postby florin » Wed Oct 24, 2007 12:09 pm

Bazele credintei unui crestin (neo)protestant constau in primul rand in considerarea ca sunt adevarate urmatoarele doua afirmatii.
1) Dumnezeu exista.
2) Biblia este ineranta.

Ambele pot fi sustinute cu argumente, sau atacate, dar un neoprotestant le considera adevarate tot timpul - sunt baza credintei lui.
Prima dintre ele este fundament si pt islam sau alte religii.

A doua este o problema discutabila pentru catolici, ortodocsi, si alte cateva ramuri ale crestinismului.

Despre a doua, un neoprotestant crede(mai pe larg), Biblia este fara greseala, este Cuvantul inspirat(theopneusto - expirat de) al lui Dumnezeu; Oamenii au scris exact ceea ce a vrut Dumnezeu, fara ca acestia sa isi piarda personalitatea. (Ar mai fi cateva detalii aici dar nu le am eu organizate.)

Legat de canonizarea Bibliei, Biserica secolului 3 nu a facut decat sa recunoasca autoritatea, puterea si inspiratia acestui Cuvant. El era de la scriere inspirat, canonic, plin de putere. Biserica deja folosea de secole acest Cuvant(pe bucatele, bineinteles, sau mici grupuri de carti). In momentul in care au aparut falsuri - scrisori presupuse de la pavel sau ioan, Biserica a s-a vazut constransa sa numeasca acest canon - sa stabileasca pt toti ce face parte si ce nu face parte din canon.
Un neoprotestant crede ca si acest proces fost sub grija lui Dumnezeu. El(Dumnezeu) a facut ca la noi sa ajunga Cuvantul complet.

Pe baza celor spuse, este de mentionat ca:
- Nu este neaparat ca doar apostolii sa fi scris o carte din Noul Testament(ex luca, Marcu)
- Nu Biserica a stabilit Canonul(ea doar l-a recunoscut) ci Dumnezeu.
- Autoritatea Bibliei este mai mare decat a oricarei Biserici, sau Comitet, sau Episcop.
- Canonul a fost incheiat ft devreme (cu exceptia cartilor lui Ap Ioan, erau gata prin 65-66), Discutiile legate de canon au aparut urmatoarele secole, cand au aparut eretici si erezii, unii din ei zicand ca doar unele carti din NT sunt de la Dumnezeu, sau aducand cine stie ca scrisoare si zicand ca ar avea vreo importanta.
- Nu este garantata infailibilitatea traducerilor. Originalul a fost inspirat de Dumnezeu si este inerant. (prin DEX nu exista inerant dar exista ineranta si sigur se intelege ce spun)
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Re: Biblia - conditie initiala a problemei

Postby Corneliu » Mon Dec 10, 2007 9:44 pm

Frate Florin,

Este adevărat că:
“El(Dumnezeu) a facut ca la noi sa ajungă Cuvantul complet.”

… numai că, chiar dacă şi parte din apostaţi consideră Biblia ca fiind “inerantă”, ei pretind că nu se aplică în orice timp şi-n orice domeniu, şi că de regulă trebuie interpretată, adaptată, alegorizată, semanticată, etc. (… nu-şi dau seama că se auto-contrazic, şi că debitează non-sensuri în mai toate ‘direcţiile’…!

Şi sataniştii apelează la aceeaşi Carte “inerentă”, doar că ei o folosesc partial, tendenţios, cu rupere text din context…!

Faptul că un neo-protestant crede că:

“1) Dumnezeu exista.
2) Biblia este ineranta.”, …

înseamnă că are un punct de plecare, nu neapărat şi o bază solidă.
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby florin » Tue Dec 11, 2007 4:50 pm

Intr-adevar, cele doua nu reprezinta intreg sistemul unui crestin, ci doar doua afirmatii de plecare, dar foarte importante. Acceptarea lor duce la caderea multor sisteme de gandire.
Putem spune ca sunt baze ale crestinului, pentru ca de la ele se construieste mai departe.
Asa cum ati spus, Interpretarea literala, contextuala a bibliei este foarte importanta, face parte din hermeneutica unui crestin evanghelic conservator, dar ea este pe un nivel superior al ierarhiei. Mai clar, ea are la baza faptul ca biblia este ineranta, este Cuvantul inspirat al lui Dumnezeu.(Ce rost ar avea sa interpretez literal daca sunt convins ca are greseli, sau ca nu e exact ce a vrut Dumnezeu?)
(Depinde deci de cum definim termenul "baza". Daca ea este setul complet de afirmatii esentiale ale unui crestin, atunci evident ca nu-s de ajuns cele doua puncte. Daca insa il vedem cum il vad eu, atunci putem spune ca sunt de baza.)
O mica divagatie, dar nu prea departe de subiect: Chiar si cele doua sunt in lant logic. Mai intai este faptul ca Dz exista, si apoi ca Biblia este cuvantul Lui inspirat, fara greseala. De obicei, cand acceptam o afirmatie, ne bazam pe niste presupozitii. Cand spun ca Biblia e inspirata de Dumnezeu, presupun ca Dumnezeu exista. Poate si faptul ca Dumnezeu exista are presupozitii. De exemplu, faptul ca lumea in care traim e reala. :D

Multumesc pentru precizare.
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Corneliu » Wed Dec 12, 2007 12:30 am

Dragă Florin,

Aşa-i precum zici, “cele două sunt in lanţ logic”. Baza-i de neclintit şi ţine-n veac, dar, pentru a o avea, trebuie a ne poziţiona corect, în ‘cadrul’ ei.
Ca să nu depăşim însă ‘limitele’, trebuie a ne lăsa ‘mutaţi’ de Cel ce-a întocmit Planul!
Astfel vom avea certitudinea 'stabilităţii', a 'echilibrului', etc., şi nu vom 'aluneca'...
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Mani » Tue Dec 09, 2008 12:23 am

florin wrote:Bazele credintei unui crestin (neo)protestant constau in primul rand in considerarea ca sunt adevarate urmatoarele doua afirmatii.
1) Dumnezeu exista.
2) Biblia este ineranta.
...
A doua este o problema discutabila pentru catolici, ortodocsi, si alte cateva ramuri ale crestinismului.
Ce "problema discutabila" au, dupa parerea ta, catolicii si ortodocsii?
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby virgil » Tue Dec 09, 2008 11:21 am

Sora Mani ;
Felicitari --
----Tocmai s-a inregistrat mesajul --Nr.--300.Inspitatie ,,DE SUS''--in continuare .
Fr, virgil
virgil
utilizator
utilizator

Postby florin » Tue Dec 09, 2008 12:23 pm

Mani wrote:Ce "problema discutabila" au, dupa parerea ta, catolicii si ortodocsii?

Sunt unele culte care nu accepta toata Biblia, pe de o parte, si , pe de alta parte, altii care adauga unele scrieri. Nu este cazul ortodoxiei. Deficienta la capitolul acesta al ortodoxiei este ca pe langa Biblie, pe picior de egalitate cu ea in privinta autoritatii, este Sfanta Traditie(http://www.credo.ro/catehism2.php?q=22 sau http://www.credo.ro/catehism2.php?q=14).
Si nu spun neaparat "deficienta". Hai sa-i zicem deosebire.

Asadar avem premise diferite. Cu un ortodox pot discuta despre interpretarea unui text biblic, pot discuta daca o traditie este in acord cu Biblia, dar nu are sens sa fiu acuzat ca nu tin o traditie(pt ca eu nu tin deloc Traditia), si nici sa acuzi pe un ortodox ca de ce tine o anume traditie(pentru ca el asculta de Sfanta Traditie, simplu).
Are sens sa discutam de principiu de ce NP nu tin/asculta Traditia, sau de ce ortodoxia o tine.

Deci pt ca premisa crestinului e Biblia, el construieste pe baza ei si verifica totul cu Biblia.
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Virginia Brasov » Sat Dec 13, 2008 10:04 pm

PIETRELE VOR STRIGA
O poezie by vesteabuna
Luca 19:37 ”Si cand S-a apropiat de Ierusalim, spre pogorasul muntelui Maslinilor, toata multimea ucenicilor, plina de bucurie, a inceput sa laude pe Dumnezeu cu glas tare pentru toate minunile, pe care le vazusera. 38. Ei ziceau: “Binecuvantat este Imparatul care vine in Numele Domnului! Pace in cer, si slava in locurile prea inalte!” 39. Unii Farisei, din norod, au zis lui Isus: “Invatatorule, cearta-Ti ucenicii!” 40. Si El a raspuns: “Va spun ca, daca vor tacea ei, pietrele vor striga.”

Ce ne striga piatra prinsa-n vechiul zid,
lemnul de la grinda oare ce-I raspunde?
caut sa-nteleg si-L intreb timid,
pe Acel ce-n Sine tainele-si ascunde.

De un veac intreg si mai bine, toate,
cetatui si-orase de demult zidite
una dupa alta fost-au dezgropate
si marturisesc azi descoperite
despre un trecut nu prea-ndepartat,
care limpezit Biblia-l afirma
ca precum e scris s-a si intamplat,
vechile ruine numai il confirma!

Nu-i demult pamantul, de milenii doar,
pietrele din ziduri tot mai tare striga,
oamenii stiintei sapa in zadar,
cautand sarmanii oarice veriga
din al teoriei mincioase lant:
cum ca anii fost-au milioane-n urma,
scormonit-au ziduri ghemuiti in sant,
si mai sunt si-acuma unii care scurma!
Oricat ar sapa…altele nu sunt
si de-ar scormoni intregul pamant;
Cele cate sunt…striga deslusit
despre timpul scurt, de cand s-au zidit
Caci de la potop pana la Avram
chiar dac-au trecut secole intregi
n-a trecut mai mult decat doar un neam,
de citesti atent si vrei sa-ntelegi!

Domnul nu a fost fara marturie,
de la inceputuri nici putin macar:
Noe si Avram, Iosif si Ilie,
mai intai prin lege, iar apoi prin Har!
La-nceputuri Tatal - prin profeti, apoi,
ne-a vorbit prin Fiul Slavilor Splendorii
si venind incoace Duhul catre noi,
revarsat ne toarna glorii dupa glorii!

Astazi chiar traim timpul profetit:
“daca ucenicii vor tacea vreodata
pietrele-or incepe a striga” grabit,
despre Vestea Buna: ca-i adevarata!

Mii de santiere ingradite-n lant,
dezgropat-au multe temelii stravechi
care toate striga de prin fund de sant,
catre cei ce au altfel de urechi:
“E adevarata! Sa se stie bine!
E adevarata Biblia in tot!
Binecuvantat! fie Cel ce vine,
Imparatul Slavei Domnul savaot!”

Iata ce vestesc pietrele fierbinti,
iata ce ne striga vechile ruine,
chiar de-au adormit ai nostrii parinti,
noi tot asteptam pe Acel ce Vine!
Vremea asteptarii, vremea zabovirii,
vremea indelungii Lui rabdari,
le traim acum! …chiar dorinta firii,
e rascumpararea din aceste stari!

http://vesteabuna.wordpress.com/2008/11/29/pietrele-vor-striga-o-poezie/
Virginia Brasov
utilizator activ
utilizator activ

Postby Mani » Sun Dec 14, 2008 12:04 am

florin wrote:Asadar avem premise diferite. Cu un ortodox pot discuta despre interpretarea unui text biblic, pot discuta daca o traditie este in acord cu Biblia, dar nu are sens sa fiu acuzat ca nu tin o traditie(pt ca eu nu tin deloc Traditia), si nici sa acuzi pe un ortodox ca de ce tine o anume traditie(pentru ca el asculta de Sfanta Traditie, simplu).
Are sens sa discutam de principiu de ce NP nu tin/asculta Traditia, sau de ce ortodoxia o tine.

Deci pt ca premisa crestinului e Biblia, el construieste pe baza ei si verifica totul cu Biblia.
La adresa data de tine scrie: "Descoperirea dumnezeiasca pastrata de Biserica se cuprinde in Sfanta Scriptura si in Sfinta Traditie, care din aceasta pricina se numesc izvoare ale Descoperirii dumnezeiesti sau izvoare ale credintei."
Datorita Sf. Traditii poate BO sa interpreteze Biblia. NP o interpreteaza fara acest ajutor, drept care s-a ajuns la atâtea interpretari diferite si care se contrazic reciproc.
De discutat de ce si cum are sens, cu conditia sa nu se supere nimeni.
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Dani Ionescu » Sun Dec 14, 2008 12:08 am

Mani, macar np se chinuie sa interpreteze Biblia, spre deosebire de...

Florin, imi place ceea ce scrii! E frumos. Tot asa! :-)
--
Resting in Him,
Dani Ionescu

"God can do without the bended knee, but not without the broken heart"
Dani Ionescu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Corneliu » Sun Mar 08, 2009 4:30 pm

S-a pus ceva mai înainte întrebarea:
"Ce "problemă discutabilă" au, dupa parerea ta, catolicii si ortodocşii?"

Şi unii şi alţii au adăugat Bibliei "Învăţăturile Nicolaiţilor" şi ale "Izabelei"...

Corneliu
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby Mani » Wed Mar 18, 2009 3:31 pm

Dani Ionescu wrote:Mani, macar np se chinuie sa interpreteze Biblia, spre deosebire de...
Si care-i folosul "chinului", daca la sfarsit ai interpretat-o gresit?
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Mani » Wed Mar 18, 2009 3:35 pm

Corneliu wrote:S-a pus ceva mai înainte întrebarea:
"Ce "problemă discutabilă" au, dupa parerea ta, catolicii si ortodocşii?"
Şi unii şi alţii au adăugat Bibliei "Învăţăturile Nicolaiţilor" şi ale "Izabelei"...
Corneliu

Ai vreun titlu de carte care sa prezinte invataturile celor de mai sus? Sau arunci doar vorbe fara acoperire?
Ce parerea ai avea, daca baptistii ti-ar plasa vorba asta cand discutati despre botez?
Mani
utilizator activ
utilizator activ

Postby Corneliu » Wed Mar 18, 2009 3:42 pm

Manuela,
Mai recent, despre adoptarea "Învăţăturilor Nicolaiţilor" şi ale "Izabelei", am făcut menţionări în articolele:
BERonline > Blogs > Anverguri > "Bisericile... (1)(2)"

Corneliu
Corneliu
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Postby florin » Wed Mar 18, 2009 3:42 pm

Daca ai interpretat gresit, s-ar putea sa nu-ti fie de folos, ba chiar spre pierzare, in anumite cazuri/subiecte.

Insa intrebarea ta suna ca asta: Ce rost are sa te muti pe luna, daca acolo nu sunt conditii de viata?, care e o intrebare legitima, cu implicatii logice solide, spre deosebire de a ta.
Cine verifica faptul ca np nu interpreteaza corect? de cand e un acesta un adevar de la sine stiut, ca o axioma?

Apoi, nu e adevarat ce sugereaza Dani, ca ortodocsii nu ar interpreta. Nu e adevarat.
Poate se refera la faptul ca majoritatea membrilor BO nu studiaza/citeste Biblia, ceea ce e adevarat, sa o recunoastem...
Florin Ghiţă.
florin
utilizator foarte activ
utilizator foarte activ

Next

Return to Apologetica